Викрадена нацистами картина Моне повернулась до власників

Викрадена нацистами картина Моне повернулась до власників

Пастель Клода Моне "Bord de Mer", яка була викрадена нацистами у єврейської пари Адальберта та Хільди Парлагі під час Другої світової, повернулася до рук їхніх нащадків. Про це пише The Gurdian. 

До цього долучились ФБР, Комісія з викрадених творів мистецтва в Європі та самі власники витвору мистецтва.

Історія з картиною розпочалась у 1936 році, коли родина Парлагі купила її на аукціоні. Вже за два роки - після анексії Австрії нацистською Німеччиною - подружжя було змушене тікати, залишивши свої речі на складі. У 1940 році нацисти конфіскували усе їхнє майно, включно з вісьмома полотнами, серед яких була і картина Моне.

Сім'я Парлагі десятиліттями шукала свої втрачені скарби. Спочатку цим займався сам Адальберт Парлагі, а після смерті в 1981 році за справу взявся його син. ФБР розпочало розслідування аж у 2021 році після того, як Комісія з викрадених творів мистецтва в Європі виявила, що "Bord de Mer" була продана приватним колекціонерам у 2019 році.

Згодом виявилось, що картину виставили на продаж у художній галереї Х'юстона в 2023 році. Агенти ФБР та детективи поліції Нью-Йорка зв'язалися з власниками, які нічого не знали про її походження та історію. Дізнавшись всі факти власники добровільно передали її владі та відмовилися від прав власності.

"Хоча ця робота Моне, безсумнівно, цінна, її справжня цінність полягає в тому, що вона представляє для сім'ї Парлагі. Це зв'язок з їхньою історією, їхніми близькими та спадщиною, яка була майже стерта", - заявив помічник директора ФБР у Нью-Йорку Джеймс Деннехі.

За офіційними даними, загалом близько 20% творів мистецтва в Європі було розграбовано нацистами, і більше 100 000 з 600 000 викрадених картин досі не повернуто.

Як писав "Ми-Україна" раніше, у червні екоактивістка зіпсувала відому картину Моне в Парижі. 

Головне