Вересень подарує любителям астрономії цікаве небесне видовище - у небі зійде Врожайний Супермісяць, який частково зануриться в тінь Землі. Повня настане у ніч з 17 на 18 вересня.
Як пише Space.com, це явище стане прелюдією до майбутнього кільцеподібного сонячного затемнення, яке відбудеться 2 жовтня.
Врожайна повня 17 вересня 2024 року
Врожайний Місяць - це не просто вересневе явище. Цю назву отримує повний Місяць, який з'являється найближче до осіннього рівнодення. Іноді це відбувається в жовтні. Історично цей Місяць мав критичне значення для фермерів, які використовували його світло для продовження робочого дня під час збору врожаю, до появи електрики та тракторів з фарами.
Початок сезону затемнень
Прийдешнє часткове місячне затемнення тісно пов'язане з майбутнім сонячним. Воно відбувається, коли Місяць перетинає вузол своєї орбіти з півдня на північ, зустрічаючи тінь Землі. Це демонструє роботу "сезону затемнень" - періоду тривалістю трохи більше місяця, коли можливі як місячні, так і сонячні затемнення.
Попри те, що затемнення буде частковим, воно все ж буде помітним. Тінь Землі торкнеться приблизно 1/12 діаметра Місяця. На відміну від напівтіні, ця тінь буде набагато темнішою і матиме чіткі обриси.
Де спостерігати за явищем
Явище буде видимим для спостерігачів у переважній більшості регіонів Північної Америки (крім Аляски та Гаваїв) та на всій території Південної Америки. У Бразилії, зокрема в Сан-Луїсі, Місяць буде прямо над головою в момент максимального затемнення. Європейський континент повністю потрапляє в зону видимості. Африка, за винятком її крайніх східних областей, також матиме можливість спостерігати це небесне видовище. Західні регіони Азії долучаться до спостереження та навіть деякі території віддаленої Антарктиди зможуть зафіксувати це рідкісне астрономічне явище.
Як писав "Ми-Україна" раніше, 19 серпня на небі можна було побачити першу з чотирьох послідовних Суперповень цього року. Наступні - очікуються 17 вересня, 17 жовтня та 15 листопада 2023 року.