Вчені знайшли ознаки прихованої структури всередині ядра Землі

Вчені знайшли ознаки прихованої структури всередині ядра Землі

Наукові дослідження свідчать, що історія глибин Землі містить ще багато нерозгаданих таємниць. Виявилося, що внутрішнє ядро планети може складатися з двох окремих шарів, що змінює наші уявлення про його будову.

Про це повідомляє Science Alert.

Геофізик Австралійського національного університету Джоан Стівенсон ще у 2021 році розповідала, що Земля традиційно розглядається як планета з чотирма основними шарами: корою, мантією, зовнішнім і внутрішнім ядрами. Наші знання про ці глибини здебільшого базуються на даних від сейсмічних хвиль і вулканічних вивержень. Внутрішнє ядро, яке має температуру понад 5000°C, становить лише близько 1% від об'єму Землі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Супермісяць, затемнення, комети: що треба знати про найбільш яскраві події зоряного неба і космосу у 2025 році

Однак нещодавно Стівенсон із колегами знайшли свідчення існування ще одного шару всередині внутрішнього ядра. Команда проаналізувала тисячі моделей поведінки сейсмічних хвиль, використовуючи дані багаторічних спостережень. Вони досліджували анізотропію — вплив складу матеріалу на швидкість хвиль, — і помітили, що хвилі поширюються по-різному залежно від кута до осі обертання Землі.

Результати вказують на зміну структурної орієнтації кристалів заліза в ядрі, що може бути пов’язано з двома етапами охолодження планети. Хоча точні причини залишаються невідомими, це відкриття може пояснити розбіжності в поточних моделях будови Землі.

Існування ще більш глибокого внутрішнього шару припускали й раніше, але обмеженість сейсмічних даних ускладнювала його підтвердження. Нові дослідження мають заповнити прогалини й дозволять краще зрозуміти історію утворення нашої планети.

Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, астероїд (887) Алінда діаметром 4,2 км здійснить історичне зближення із Землею. Цей проліт стане найближчим серед усіх космічних тіл такого розміру за останні 100 років.

Головне