Вчені пояснили, чому людей так приваблюють нарциси та психопати

Вчені пояснили, чому людей так приваблюють нарциси та психопати

Нове дослідження показало, що люди з високими показниками рис так званої "Темної тріади" - нарцисизм, психопатія, макіавеллізм - сприймаються як більш привабливі та викликають більше довіри лише через свою зовнішність, що допомагає їм маніпулювати іншими. Наукова робота опублікована в журналі Personality and Individual Differences.

Вчені з Хунаньського університету (Китай) під керівництвом професора Ці У провели чотири експерименти за участю майже 600 осіб. Учасникам показували фотографії людей з різними рівнями вираженості рис "Темної тріади" та просили оцінити їхню надійність.

Результати показали, що люди з високими показниками нарцисизму, психопатії та макіавеллізму  оцінювались як більш привабливі та надійні, причому саме фізична привабливість значно впливала на сприйняття їх як осіб, яким можна довіряти.

"У короткочасних умовах співпраці люди з високими рисами Темної тріади зазвичай викликають більше довіри, частково тому, що їх вважають більш привабливими на основі рис обличчя", — заявив керівник дослідження професор Ці У.

Що таке "Темна тріада"

"Темна тріада" – це термін, який використовується в психології для опису трьох взаємопов'язаних негативних рис особистості:

  • нарцисизм – характеризується завищеною самооцінкою, потребою в захопленні та відсутністю емпатії. Нарциси вважають себе особливими та кращими за інших;
  • психопатія – проявляється у відсутності емпатії, імпульсивності та безстрашності. Люди з високим рівнем психопатії часто діють антисоціально, не відчуваючи докорів сумління;
  • макіавеллізм – схильність до маніпуляцій, стратегічного обману та корисливої поведінки. Макіавеллісти вміло використовують інших для досягнення власних цілей.

Дослідження показало, що люди з вираженими рисами "Темної тріади" часто сприймаються як більш привабливі, ніж інші. Цікаво, що це сприйняття зберігається навіть тоді, коли беруться до уваги інші фактори, такі як домінантність, екстраверсія та загальна привабливість.

"Ми запрограмовані асоціювати привабливість з довірою, це психологічне явище відоме як ефект ореолу. Це стає особливо небезпечним, коли стикається з особистостями "Темної тріади", які часто знають про це і використовують у своїх інтересах. Ці особистості будуть виглядати вишуканими, впевненими в собі і навіть чарівними", - пояснив професор психології Джейсона Уокера з Чиказького університету Адлера.

Результати дослідження можуть стати поясненням того, чому люди з "темними рисами" часто швидко просуваються кар'єрними сходами або здобувають значний соціальний вплив, принаймні у короткостроковій перспективі.

Це також допомагає зрозуміти феномен популярності серійних убивць, таких як Тед Банді та Джеффрі Дамер, яких описували як привабливих або харизматичних. Ці якості могли допомогти їм уникнути підозр.

Як захистити себе від нарцисів та психопатів

Уокер радить не довіряти лише першому враженню від зовнішності.

"Подивіться, як вони ставляться до тих, у кого менше влади. Справжній характер проявляється в тому, як людина спілкується з людьми, на яких їй не потрібно справляти враження", - наголосив він.

За його словами, привабливість звісно може відкрити двері, але стійка довіра повинна бути заслужена послідовністю, скромністю та чесністю, а не харизмою чи ретельно продуманим образом.

Хоча дослідження показує, що люди з високими рисами "Темної тріади" можуть сприйматися як більш надійні через риси обличчя, інше дослідження 2018 року виявило, що існують обмеження в нашій здатності фактично визначати ці риси. Учасники могли надійно визначати високий нарцисизм як у чоловіків, так і у жінок, а також високу психопатію у чоловіків, але мали труднощі з визначенням психопатії у жінок і взагалі не могли розпізнати макіавеллізм.

Як писав "Ми-Україна" раніше, науковці виявили, що чоловіки закохуються швидше, ніж жінки.

Головне