Соцмережі, новини та лікарі закликають спати не менше 7-9 годин, адже недосип шкодить мозку, серцю, шкірі і гормональному фону. Але нещодавні дослідження змушують замислитись, чи може надто тривалий сон бути ще небезпечнішим.
Про це повідомляє Science Alert.
Чи надмірний сон шкідливий?
Вчені проаналізували результати десятків досліджень і дійшли висновку: люди, які сплять понад дев'ять годин на добу, мають вищий ризик передчасної смерті (у деяких випадках до 34% вищий порівняно з тими, хто спить 7-8 годин).
У 2018 році аналогічне дослідження виявило зв’язок між довгим сном і підвищеним ризиком хронічних захворювань, депресії, ожиріння, проблем із метаболізмом та загальної смертності.
Проте ці дані не означають, що саме довгий сон спричиняє погіршення здоров’я. Найімовірніше - навпаки.
Дослідженики поясили, що люди, які сплять більше, часто вже мають проблеми зі здоров’ям. Наприклад, хронічні хвороби, біль або побічні ефекти від ліків можуть змушувати проводити більше часу в ліжку. Або ж сон стає спробою організму відновитись.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як заснути і добре спати в сильну спеку: ефективні поради на літо
Також малорухомість, неправильне харчування чи куріння, пов’яязані з як тривалим сном, так і з погіршеним самопочуттям.
Скільки ж сну вважати нормою?
Оптимальна тривалість сну для більшості дорослих від семи до дев'яти годин. Підліткам потрібно трохи більше - 8-10 годин, а от у літніх людей тривалість сну часто знижується, хоча фізіологічна потреба залишається такою ж.
Не менш важливим за кількість є кяість сну. Регулярний режим, комфортне середовище, фізична активність протягом дня та відмова від екранів перед сном - усе це сприяє відновленню й здоров’ю.
Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, відмова від алкоголю приносить організму чимало користі, бо алкоголь впливає не лише короткостроково, але здатен призвести до тяжких захворювань, серед яких і рак.