У Києві завершили роботи між станціями "Деміївська" та "Либідська": коли відновлять рух поїздів

У Києві завершили роботи між станціями

У Києві завершили ремонт на оновленій ділянці тунелю між станціями "Деміївська" та "Либідська". З 12 вересня поїзди на "синій" лінії метрополітену відновлять повний маршрут.

Про це повідомив мер Києва Віталій Кличко у Telegram.

Роботи тривали 9 місяців.

"Пусконалагоджувальні роботи на оновленій ділянці тунелю між станціями “Деміївська” - “Либідська” завершені. З 12 вересня відновлюється повноцінний рух поїздів між станціями "Героїв Дніпра" та "Теремки", – зазначив Кличко.

Мер розповів, що за час ремонту фахівці підготували майданчик, замінили понад 200 кабелів, у тому числі від ДТЕК та Укртелекому, вирили котлован глибиною понад 15 метрів, демонтували стару частину тунелю довжиною 27 метрів і побудували нову. Тунельну оправу з обох сторін також посилили. Уклали нові колії, відновили інженерні мережі та налаштували системи безпеки.

"Перегінний тунель між “Деміївською”-”Либідською” знаходиться у складних гідрогеологічних умовах. Тому під час ремонту здійснили всі необхідні роботи з гідроізоляції тунельної оправи та хімічного закріплення ґрунтів навколо неї. Кошторисна вартість усього комплексу робіт склала 383 млн грн, що на 62 млн грн менше початкової вартості", – йдеться у дописі.

Також він зазначив, що паралельно з відновленням проводилися експертні дослідження для з’ясування причин проблем. Виявилося, що причинами стали помилки в проєктуванні та недоліки в якості будівельних робіт, зокрема:

  • оправа тунелю згідно з проєктом повинна експлуатуватися при значно меншому рівні ґрунтових вод;
  • оправу тунелю збудовано неякісно з порушенням допусків монтажу кілець;
  • не виконано компенсаційних заходів (хімічного закріплення ґрунтів), у тому числі, для унеможливлення впливу перерізуючи зусиль тунелю у місці зміни інженерно-геологічних умов основи;
  • жорсткість тунелю нижча проєктної – з причини застосування стінових блоків замість лоткових (зменшена товщина та відсутність ребер).

Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, Японія заявила про амбітний план створення першого у світі суперкомп'ютера "зета-класу", який буде в 1000 разів потужнішим за найсучасніші машини. 

Головне