У 2024 році світ втратив рекордну кількість лісів через пожежі

У 2024 році світ втратив рекордну кількість лісів через пожежі

У 2024 році світ зіткнувся з безпрецедентним знищенням лісів, яке сягнуло найвищого рівня за всю історію спостережень. Головною причиною катастрофи стало різке збільшення пожеж, спровокованих глобальним потеплінням.

Про це повідомило The Guardian.

За даними Університету Меріленду та Global Forest Watch, минулого року планета втратила лісовий покрив площею з Італію, переважно через вогонь, а також сільське господарство, вирубку та видобуток корисних копалин. Особливо тривожною є ситуація у тропічних регіонах, де пожежі вперше стали домінуючим фактором зникнення лісів, хоча й не є природним для цих екосистем явищем.

Експерти б'ють на сполох. Професор Метт Хансен назвав нові дані "жахливими", а Елізабет Голдман з Global Forest Watch зазначила, що це "не схоже ні на що, бачене за 20 років". Найбільш руйнівних втрат зазнала Бразилія, де через пожежі та рекордну посуху в Амазонії зникло понад 25 000 кв. км лісу – 42% від усіх втрат первинних тропічних лісів. Стрімко погіршилася ситуація в Болівії, яка вперше посіла друге місце за обсягами втрат через посуху, пожежі та аграрну політику. Рекордне зникнення незайманих лісів зафіксовано також у басейні річки Конго.

Попри зобов'язання понад 140 світових лідерів на конференції Cop26 у 2021 році зупинити вирубку лісів до 2030 року, країни катастрофічно відстають від поставленої мети.

"Сигнал у цих даних особливо жахливий. Підвищення глобальних температур робить ліси більш вразливими до вогню", – застерігає Хансен.

Елізабет Голдман назвала ситуацію "глобальною червоною тривогою" та "колективним закликом до дії", наголосивши, що виживання людства неможливе без лісів.

Хоча є невеликі проблиски надії, зокрема відносно низькі показники втрат в Індонезії та Малайзії, загальна картина вкрай невтішна. Професор Петро Потапов попереджає про ризик потрапляння у небезпечний цикл: "2024 рік став найгіршим за втратою лісів через пожежі. Якщо ця тенденція збережеться, це може назавжди змінити критичні природні зони, вивільнити величезну кількість вуглецю, посилюючи зміну клімату та провокуючи ще більш екстремальні пожежі. Це небезпечний зворотний зв'язок, який ми не можемо собі дозволити активувати далі".

Як писав "Ми-Україна" раніше, влада Ізраїлю оголосила "надзвичайну ситуацію національного масштабу" через масштабні лісові пожежі поблизу Єрусалима, які можуть досягти міста. Через загрозу вже було евакуйовано тисячі жителів, постраждало 23, 13 з них госпіталізовано 13 осіб, серед яких двоє вагітних і двоє немовлят.

Головне