Верховний суд ЄС визнав незаконним надання громадянства Мальти в обмін на інвестиції. Програма "золотих паспортів" дозволяла отримати паспорт ЄС за мінімальний внесок у розмірі 600 000 євро та інвестиції у нерухомість.
Як пише Bloomberg, Європейський суд у Люксембурзі у своєму рішенні вказав, що держава ЄС "не може надавати своє громадянство - і, по суті, європейське громадянство - в обмін на заздалегідь визначені платежі або інвестиції, оскільки це фактично рівносильно перетворенню набуття громадянства на просту комерційну угоду".
Судді постановили, що практика надання громадянства інвесторам - среед яких російські та близькосхідні магнати, знаменитості та зірки спорту - є незаконною.
Як працювала програма "золотих паспортів" на Мальті
Програма громадянства для інвесторів на Мальті дозволяла отримати громадянство з мінімальним внеском у розмірі 600 000 євро. Необхідні інвестиції також включали: купівлю нерухомості на острові та можливість додаткових добровільних пожертв
Як громадяни країни ЄС, власники мальтійських паспортів отримували право жити та працювати в будь-якій точці блоку з 27 країн, що робило цю програму надзвичайно привабливою для заможних людей з-поза меж ЄС.
"Золоті візи" та "золоті паспорти" - чим відрізняються
"Золота віза", яку також називають "дозволом на проживання через інвестиції", дає змогу охочим отримати тимчасове або постійне місце проживання в країні, щоб вони могли там жити і працювати. Інвестиції можуть включати купівлю будинку, створення компанії або пожертвування.
"Золотий паспорт" - це повне "громадянство за інвестиції". Купівля громадянства в державі-члені ЄС, наприклад, на Мальті, означає, що ви можете працювати, подорожувати та навчатися в усіх 27 державах-членах блоку.
Країни, які пропонують громадянство за інвестиції - перелік
- Карибські острови (Антигуа і Барбуда, Гренада, Сент-Кітс і Невіс),
- Єгипет,
- Йорданія,
- Чорногорія,
- Північна Македонія,
- Австрія.
Як писав "Ми-Україна" раніше, видання FT виявило, що підсанкційний російський бізнесмен Альберт Авдолян обходить обмеження ЄС завдяки мальтійському паспорту, придбаному у 2015 році за програмою "золотих віз".