Вчені виявили дві генетичні структурні мутації (делеції), що можуть бути пов’язані з розвитком шизофренії ще на стадії внутрішньоутробного формування.
Про це пише Science Alert.
Група дослідників на чолі з Едуардо Маурі з Гарвардської медичної школи провела аналіз ДНК майже 25 000 осіб, серед яких були як хворі на шизофренію, так і зорові люди. Отримані результати свідчать, що певні генетичні зміни можуть виникати ще до народження, а не лише передаватися у спадок.
Як виникає шизофренія?
Шизофренія – це складне неврологічне захворювання, що виникає внаслідок взаємодії генетичних факторів та умов навколишнього середовища. Відомо, що такі чинники, як дитячі травми чи вірусні інфекції, можуть підвищувати ризик розвитку хвороби. Проте останні дослідження свідчать, що патологігічні процеси, що спричиняють шизофренію, можуть починатися ще під час вагітності або через ускладнення в цей період.
Раніше науковці виявили, що порушення розвитку мозкових клітин у лабораторних умовах можуть бути пов’язані з шизофренією. Також було знайдено специфічні гени в плаценті, активність яких пов’язана з ризиком виникнення цього розладу. У новому дослідженні 2023 року команда Маурі виявила, що делеції (структурні мутації) в генах NRXN1 і ABCB11 можуть бути фактором розвитку хвороби, якщо вони з’являються ще на ембріональному етапі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Висипання на шкірі як симптом гінекологічного захворювання: коли варто бити на сполох
Що зрозуміли вчені?
Науковці встановили, що NRXN1 відіграє важливу роль у передачі сигналів між клітинами мозку. Його мутації раніше вже пов’язували з шизофренією, кли вони були спадковими. Проте в цьому дослідженні було знайдено випадки, коли зміни в цьому гені не передавалися від батьків, а виникали вже після зачаття. Такі мутації називаються соматичними, вони можуть бути присутні лише в певних клітинах організму (наприклад у мозку чи крові).
Другий ген, ABCB11, відомий своєю функцією в печінці, але його зв’язок із шизофренією ще не до кінця зрозумілий. Дослідники знайшли мутації в цьому гені у пацієнтів, які не реагували на антипсихотичне лікування. Це може свідчити про нові механізми розвитку хвороби, які раніше не враховувалися.
Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, на Львівщині усі школи переходять на дистанційне навчання до 28 лютого.