Сербія стала притулком для десятків тисяч росіян з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, що призвело до формування активної російської громади, особливо помітної в Белграді.
Як пише Reuters, за офіційним даними, з лютого 2022 року до середини 2023 року понад 30 000 росіян зареєструвалися на тимчасове проживання у Сербії. Переважно вони тікали від мобілізації в росії або політики диктатора Володимира Путіна.
Ця нова хвиля імміграції суттєво вплинула на життя сербської столиці. У місті з'явилися російські клуби, дитячі садки, медичні заклади та магазини. Російські артисти регулярно виступають у місцевих закладах, а російські художники демонструють свої роботи в галереях. За даними реєстру підприємств Сербії, росіяни заснували понад 11 080 підприємств в різних секторах економіки.
Один з російських мігрантів - 42-річний ветеринар з Санкт-Петербурга Володимир, який втік від мобілізації в рф - розповів, що зараз працює у Сербії сантехніком і обслуговує лише своїх співгромадян.
"Я ремонтую сантехніку, електропроводку, вікна та навіть роблю меблі. Мені насправді не потрібні клієнти із Сербії", - розповів він журналістам.
Політолог Александр Джокич пояснює це явище сильною прихильністю російських емігрантів до своєї культури, що перешкоджає їхній інтеграції в нове суспільство. Парадоксально, але багато сербів підтримують Путіна, що створює додаткову напругу між місцевим населенням та російськими біженцями, які часто мають протилежні політичні погляди.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вучич заявив, що Сербія хоче стати частиною ЄС
Як писав "Ми-Україна" раніше, президент Сербії Александар Вучич заявив, що не підтримує тісних зв'язків з російським диктатором Володимиром Путіним і запевнив, що його країна не є "троянським конем" росії в Європі.