Радянський венеріанський зонд "Космос-482", який перебуває на навколоземній орбіті вже понад 50 років, сьгодні-завтра може впасти на поверхню нашої планети. При цьому завдяки спеціальній конструкції апарат має всі шанси пережити входження в атмосферу, пише Space.com.
Як відомо, СРСР запустив "Космос-482" 31 березня 1972 року. Зонд призначався для посадки на поверхню Венери, проте через аварію розгінного блоку ракети-носія "Молнія-М" він не зміг покинути навколоземну орбіту і залишився кружляти навколо Землі.
"Космос-482": коли і де впаде
За розрахунками нідерландського фахівця з відстеження супутників Марко Лангбрука, який кілька років спостерігає за "Космосом-482", падіння може статися приблизно 10 травня о 07:26 за Гринвічем (106:26 за Києвом) плюс-мінус два дні. Точний час та місце падіння передбачити складно через вплив сонячної активності на верхні шари атмосфери.
Траєкторія та нахил орбіти зонда - 52 градуси - означають, що він може впасти будь-де між 52 градусами північної та 52 градусами південної широти — тобто практично на більшій частині земної поверхні. Деякі джерела припускають можливість падіння в південних районах рф, хоча ця інформація не підтверджена точними розрахунками.
Особливості конструкції венеріанського зонда
Інтерес до "Космосу-482" викликає його унікальна конструкція. Апарат масою близько 495 кг був спроєктований для екстремальних умов Венери, де температура досягає +462°C, а тиск значно перевищує земний.
Завдяки міцній титановій оболонці шириною близько 1 м та потужному теплозахисту, існує реальна ймовірність, що зонд переживе входження в земну атмосферу і досягне поверхні планети практично неушкодженим.
За оцінками експертів, якщо апарат витримає входження в атмосферу, швидкість при зіткненні з поверхнею становитиме близько 65-70 м на секунду - приблизно 240 км/год.
Падіння зонда "Космос-482": чи є ризики для землян
Фахівці запевняють, що ризик для людей мінімальний. За оцінками Аерокосмічної корпорації, ймовірність того, що хтось постраждає від падіння "Космосу-482", становить 0,4 з 10 000.
Більшість поверхні Землі (71%) покрита водою, а значна частина суші малозаселена. Крім того, оскільки зонд, найімовірніше, впаде як єдиний об'єкт, пов'язані з цим ризики нижчі, ніж при поверненні інших космічних уламків, які розпадаються на множину дрібніших фрагментів.
Як писав "Ми-Україна" раніше, 30 квітня Міжнародна космічна станція (МКС) змінила орбіту, щоб ухилитися від уламка 20-річної китайської ракети.