Покажіть язик: як за його кольором дізнатися про стан здоров'я

Покажіть язик: як за його кольором дізнатися про стан здоров'я

Язик є важливим індикатором нашого загального стану здоров'я. Зміни в його кольорі, текстурі та загальному вигляді можуть свідчити про різноманітні проблеми зі здоров'ям - від незначних до серйозних, пише The Guardian.

Наш язик є своєрідною картою здоров'я всього організму і дає змогу будь-якій людині провести самодіагностику, уважно розглянувши поверхню свого язика у дзеркалі.

Здоровий язик: як виглядає

Здоровий язик зазвичай має колір від блідо-рожевого до темно-червоного з тонким білуватим шаром кератину зверху.

Для молодої та здорової людини характерний рожевий язик з легкою шорсткістю поверхні. Цікаво відзначити, що з плином років його колір має тенденцію до потемніння.

Доктор Френк Скеннапьеко з Університету Буффало радить регулярно оглядати свій язик, щоб знати, як він виглядає в нормі.

Змінився колір язика: про що це свідчить

Зміни в зовнішньому вигляді язика можуть вказувати на різні стани здоров'я. Наприклад:

  • яскраво-червоний "полуничний" язик - такий стан може вказувати на низку захворювань, серед яких алергічні реакції, синдром Кавасакі, токсичний шок, скарлатина, а також нестача вітаміну B12 в організмі;
  • білі плями на язику - можуть свідчити про різні захворювання, залежно від їхньої текстури. Молочно-білі ділянки, які болісно чистити чи дряпати, можуть вказувати на кандидоз ротової порожнини. Ця грибкова інфекція частіше зустрічається у немовлят, дітей, людей похилого віку (старше 65 років) та осіб з ослабленою імунною системою. Лікування зазвичай включає застосування протигрибкових препаратів;
  • жовтувате забарвлення язика - може бути сигналом про проблеми з гігієною ротової порожнини. Поява жовто-зеленого нальоту на поверхні часто свідчить про недостатній догляд за порожниною рота. Така проблема особливо характерна для курців, у яких цей наліт має тенденцію накопичуватися інтенсивніше;
  • червоні плями з піднятими білими краями на язиці - це досить поширене явище, яке зустрічається приблизно у 30% населення на певному етапі життя. Цей стан безболісний, доброякісний і не потребує лікування;
  • дрібні виразки на язиці чи м'яких тканинах ротової порожнини - це частіше за все афтозні виразки. Ці утворення можуть з'являтися з різних причин. Серед них - механічні пошкодження ротової порожнини (наприклад, випадкове прикушування язика чи подразнення від брекетів), стресові стани, гормональні коливання, а також деякі алергічні реакції та харчова непереносимість. Варто зазначити, що такі виразки іноді можуть бути симптомом певних аутоімунних захворювань, зокрема хвороби Крона чи целіакії. Тому, якщо такі виразки з'являються часто або не загоюються тривалий час, варто звернутися до лікаря для детальнішого обстеження; 
  • чорний язик (або темно-коричневий) - виникає, коли сосочки органу не оновлюються належним чином і стають довшими за норму. Це призводить до накопичення бактерій та залишків їжі у ротовій порожнині. Це явище частіше спостерігається у пацієнтів з ослабленою імунною системою, наприклад, у хворих на ВІЛ з низьким рівнем лейкоцитів CD4.

Як підтримувати здоров'я язика

Лікарі зауважують, що люди часто нехтують доглядом за язиком. Водночас забезпечення його чистоти не вимагає надмірних зусиль.

Зазвичай достатньо дотримуватися загальних правил гігієни ротової порожнини. Це включає виконання рекомендацій Американської стоматологічної асоціації: чистити зуби фторвмісною пастою протягом двох хвилин двічі на день.

Щодо використання спеціального скребка для язика, лікарі радять бути обережними оскільки надто інтенсивне чищення може призвести до почервоніння або побіління язика через збільшення сосочків.

Як писав "Ми-Україна" раніше, британські вчені розробляють першу вакцину проти раку яєчників.

Головне