Перша повня 2025 року - відома як "Вовчий Місяць" - супроводжуватиметься рідкісним астрономічним видовищем - покриттям Марса супутником Землі. Це станеться 13 січня, побачити явище можна буде за допомогою телескопа з території Північної Америки та Західної Африки.
У NASA пояснюють, що назва "Вовчий" має індіанське походження і пов'язана з тим, що люди часто чули вовче виття взимку, хоча сам факт виття вовків на Місяць є міфом.
Місячне покриття (lunar occultation) - це астрономічне явище, під час якого Місяць проходить перед іншим небесним об'єктом, тимчасово приховуючи його від спостерігача. Термін походить від латинського слова "occultātiō", що означає "приховування". Цей об'єкт може бути зіркою чи планетою – 13 січня це буде Марс.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Астероїд розміром з Мангеттен наближається до Землі: його можна буде побачити в бінокль
Місячні покриття можна побачити не з усієї Землі, а лише з певних її частин. Це пов'язано з особливістю розташування нашого супутника- він знаходиться набагато ближче до планети, ніж інші небесні тіла. Через це положення Місяця на небі буде різним залежно від того, звідки ви на нього дивитеся. Якщо взяти дві точки на протилежних сторонах Землі, то різниця у видимому положенні Місяця може становити до двох градусів - це приблизно як чотири повних земних супутника, поставлені поруч.
В Україні 13 січня його видно не буде. Водночас з нашої території можна буде побачити близьке поєднання між Місяцем та Марсом.
Це вже друге покриття Марса Місяцем за короткий період - попереднє відбулося у грудні 2024 року.
Як писав "Ми-Україна" раніше, у січні 2025 року людство зможе побачити в небі рідкісне небесне явище - шість планет Сонячної системи вишикуються в ряд на нічному небі. Чотири з них можна буде роздивитись неозброєним оком, щоб побачити ще дві - потрібен телескоп.