Багато хто стурбований тим, скільки води треба пити в день, але мало хто знає про небезпеку надмірного споживання рідини. Перевищення норми може призвести до рідкісного, але потенційно смертельного стану, який називається - водна інтоксикація.
Забагато води — теж шкідливо: що треба знати про водну інтоксикацію
Цей стан виникає, коли людина випиває більше води, ніж організм здатен вивести.
Надлишок води розбавляє кров, знижуючи концентрацію важливих електролітів, таких як натрій. Це явище називається гіпонатріємією. Вода починає надходити до клітин організму, включаючи клітини мозку, що призводить до набряків. У результаті це може підвищити тиск у мозку, що впливає на його функціонування. Хоча таке трапляється рідко, у найгіршому випадку це може призвести до смерті.
Є певні обставини, які можуть збільшити ймовірність водної інтоксикації. Наприклад, спортсмени, які займаються видами спорту на витривалість, багато пітніють і багато п’ють, щоб уникнути зневоднення. Якщо вони п’ють лише воду, не відновлюючи при цьому електроліти, це може призвести до надмірної гідратації.
Водна інтоксикація: симптоми
Ознаки того, що ви перевищили норму споживання води:
- головний біль і запаморочення,
- сплутаність свідомості,
- нудота та блювання,
- набряки кінцівок,
- м'язова слабкість.
У критичних випадках або за відсутності належного лікування, водна інтоксикація може спричинити тяжкі ускладнення — кому, судоми чи навіть летальний результат.
Такі випадки трапляються нечасто, але вони реальні: так, наприклад, у 2023 році акторка Брук Шілдс пережила судоми через надмірне споживання води, що призвело до зниження рівня натрію в організмі.
Лікування водної інтоксикації
Основні заходи лікування включають:
- припинення споживання води,
- внутрішньовенне введення гіпертонічного розчину натрію хлориду,
- визначення та усунення причини інтоксикації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що їсти, щоб бути ситим, струнким і здоровим - Віктор Мандзяк
Правильний питний режим: як розрахувати норму води та не допустити водної інтоксикації
Методи запобігання водній інтоксикації індивідуальні для кожної людини, тому дотримуватися загальних рекомендацій, заснованих на якихось конкретних цифрах, як-от "вісім склянок на день", не надто корисно.
Різні фактори, серед яких - інтенсивність потовиділення протягом дня, погодні умови чи певні особливості здоров'я, -можуть вимагати збільшення або зменшення споживання води. Це також значить, що неможливо визначити універсальну кількість води, яка спричиняє водну інтоксикацію.
Загальна порада для здорових людей — прислухатися до свого організму: пийте воду, коли відчуваєте спрагу, і припиняйте, коли спрага втамована. Якщо після вживання води з'являється нудота, здуття живота чи головний біль, це може бути сигналом того, що варто тимчасово припинити пити воду.
Як сказала нефролог Карен Дуайєр, організм має досить надійні способи дати вам знати, що він хоче пити:
"Кращий показник рівня вашої гідратації — колір вашої сечі. Вам слід прагнути світло-жовтого кольору; якщо колір дуже темний, то ви зневоднені і вам потрібно більше води; якщо прозорий (як вода), то вам не потрібно так багато води", - сказала лікарка в інтерв'ю The Conversation.
Раніше, “Ми - Україна” писав про те, чи несе небезпеку приготування їжі на воді з-під крана.