Липнева повня, яку також називають "Оленяча", над Україною зійде цього тижня. Цей повий Місяць буде найвіддаленішим від Сонця у 2025 році, виглядатиме особливо низько на небосхилі і матиме золотавий відтінок.
Повня у липні 2025 року в Україні настане 10 липня о 23:36.
Як називається повний Місяць у липні
Назва "Оленячий Місяць" (Buck Moon) походить від північноамериканських традицій. У липні самці оленів починають відрощувати роги, звідси і така назва.
У липневого Місяця є і інші назви:
- "Громовий Місяць" - через літні грози, що гримлять,
- "Місяць голодних духів" - так його називають у Китаї,
- "Місяць стиглої кукурудзи" - назва індіанського племені черокі,
- "Вовчий Місяць" - назва, що використовується в Південній півкулі,
- "Повня середини літа" - за порою року.
Повня у липні 2025 - чим особлива
Липнева повня буде особливою через свою відстань від Сонця. Це пояснюється тим, що ця фаза відбудеться менш ніж через тиждень після того, як Земля досягла афелію - найдальшої точки своєї орбіти від нашої зірки. Це і зробить липневий повний Місяць найвіддаленішим від Сонця у цьому році.
Місяць буде висіти дуже низько над горизонтом. Так відбуватиметься через явище "Великої місячної зупинки". Це відбувається кожні 18,6 років, коли гравітація Сонця тягне орбіту Місяця до найбільш екстремального нахилу.
Оленяча повня матиме золотавий або червонуватий відтінок невдовзі після сходу. Це пояснюється, тим що коли Місяць низько, його світло проходить крізь більше повітря. Синє світло "губиться" по дорозі, а червоне та золотисте доходить до нас. Це той самий ефект, що робить заходи сонця настільки красивими.
Як писав "Ми-Україна" раніше, у червні астрономи підвищили оцінку шансів на зіткнення астероїда 2024 YR4 з Місяцем 22 грудня 2032 року. Він має діаметр від 53 до 67 метрів, що відповідає розміру 15-поверхового будинку.