Бортові самописці літака Jeju Air, який розбився 29 грудня, припинили запис за чотири хвилини до катастрофи, в якій загинуло 179 із 181 пасажира на борту. Про це повідомило Міністерство транспорту Південної Кореї, пише Bloomberg.
Нині спільна слідча група Кореї та США намагається з'ясувати причину відмови чорних скриньок, які зазвичай здатні витримувати найсильніші удари, пожежі та тривале перебування під водою. Вони записують ключові параметри льотних характеристик літака, а також голоси та звуки в кабіні, які допомагають експертам з аварії.
За словами екскерівника підрозділів з розслідування авіакатастроф в ОАЕ та Гонконзі Даррена Стрейкера, припинення запису може свідчити про масштабний збій електросистем або перебої в електропостачанні борту.
Авіакатастрофа літака Jeju Air в Південній Кореї 29 грудня
Літак авіакомпанії Jeju Air летів з Бангкока до Південної Кореї. 29 грудня він намагався здійснити аварійну посадку в аеропорту Муан. Борт приземлився на живіт, виїхав за межі смуги і вибухнув, врізавшись у бетонну споруду. Перед цим диспетчери попередили пілота про можливе зіткнення з птахами.
Авіаексперти говорять, що багато що в цій аварії залишається незрозумілим. Пілот спочатку хотів зробити друге коло після першої спроби посадки. Але замість повного кола він отримав дозвіл сідати з іншого боку смуги. Невідомо, чому не випустилося шасі і чому екіпаж не використав закрилки, які б допомогли літаку сповільнитися.
Фахівці допускають, що один двигун перестав працювати через зіткнення з птахом - це видно на відеокадрах. Але досі незрозуміло, чи відключився другий двигун - випадково або теж через птаха. Вони зауважують, що теоретично шасі можна випустити механічно, навіть якщо немає електрики.
Слідчі також вивчають бетонну споруду за межами посадкової смуги, яка зіграла фатальну роль. На ній були встановлені прилади, що допомагають літакам при заході на посадку.
Як писав Ми-Україна, на наступний день після цієї авіакатастрофи в Південній Кореї стався новий інцидент з шасі у літака Jeju Air.