Недосип і нічні зміни "заважають" імунній системі боротися з інфекціями - дослідження

Недосип і нічні зміни

Вчені з’ясували, що денне світло впливає на імунну систему -  порушення сну та недосип "заважає" боротьбі з інфекцієми.

Про це повідомляє Science Alert.

Часто після нічної зміни або пізнього засинання важко повернутися до звичного режиму сну. Це явище має назву соціальний джетлаг – воно виникає, коли природний ритм сну і активності не збігається із соціальним графіком.

Соціальний джетлаг виникає через нерегулярний сон і недостатній вплив денного світла. Це стає дедалі поширенішим явищем, що пов’язують зі зниженням здатності організму захищатися від хвороб. Наприклад, робота позмінно здатна порушити біологічні ритми та послабити імунну реакцію на інфекції.

Науковці говорять, що циркадні ритми (добові біологічні цикли) виникли ще мільярди років тому. Майже всі клітини мають "вбудований годинник".

Як проходило досілдження?

 

У лабораторних дослідах використовували рибок даніо реріо – маленьких прісноводних істот із прозорим тілом, що дозволяє в режимі реального часу спостерігати, як поводяться імунні клітини під мікроскопом. Їхня імунна система подібна до людської, тому вони добре підходять для таких експериментів.

У центрі уваги дослідників були нейтрофіли – тип лейкоцитів, які першими реагують на інфекцію та спеціалізуються на знищенні бактерій. Виявилося, що ці клітини діють найефективніше вдень, тобто тоді, коли організм активний і найбільш вразливий до зараження.

Після того, як нейтрофілам штучно "вимкнули" їхні внутрішні годинники, стало зрозуміло: клітини втрачають здатність розпізнавати час доби й менш активно знищують бактерії. Це свідчить, що нейтрофіли мають власний механізм, чутливий до світла, що регулює їхню ефективність.

Як писав "Ми-Україна" раніше, небачений досі вид бактерій виявили на китайській космічній станції "Тяньгун".

Головне