Найвища гора світу стає ще вищою: науковці пояснили механізм зростання Евересту

Найвища гора світу стає ще вищою: науковці пояснили механізм зростання Евересту

Гора Еверест, що сягає у висоту 8 849 метрів над рівнем моря, демонструє унікальне явище постійного зростання. Вчені відстежили, що протягом останніх 89 тисячоліть гора виросла на 15-50 метрів, пише The Guardian.

Дослідники пояснили, що цей феномен пов'язаний з ерозійними процесами, спричиненими річковими системами в регіоні.

"Гора Еверест - легендарна вершина, яка продовжує рости. Наші дослідження показують, що глибша ерозія сусідньої річкової системи спричиняє подальше зростання гори", - зазначив співавтор дослідження Адам Сміт.

У дослідженні вказано, що найвища гора світу демонструє щорічний приріст у 2 мм внаслідок ерозії ґрунту. Ключову роль у цьому процесі відіграє річка Арун, яка за останні 89 000 років сприяла збільшенню висоти Евересту, вимиваючи мільярди тонн ґрунту та порід.

Цей ефект, відомий як ізостатичний відскок, виникає, коли частина земної кори, що втрачає масу, піднімається через збільшений тиск мантії під нею.

"У районі Евересту існує цікава річкова система. Верхня течія річки Арун тече на схід на великій висоті з пласкою долиною, потім різко повертає на південь, знижуючись і стаючи крутішою. Ця унікальна топографія, що вказує на нестабільний стан, ймовірно, пов'язана з екстремальною висотою Евересту", - пояснив один з дослідників Цзінь-Ґен Дай з Китайського університету геологічних наук.

Цікаво, що разом з Еверестом зростають і сусідні вершини, включаючи Лхоцзе та Макалу. 

"Гора Еверест та сусідні вершини ростуть, тому що ізостатичний відскок піднімає їх швидше, ніж ерозія їх зносить. Ми можемо бачити, як вони ростуть приблизно на два міліметри на рік, використовуючи прилади GPS", - пояснюють науковці.

Як писав "Ми-Україна" раніше, у Тихому океані виявили підводну гору вищу за чотири Бурдж-Халіфи.

 

Головне