Європейський супутник Salsa наступного тижня завершить свою 24-річну місію, увійшовши в атмосферу Землі над південною частиною Тихого океану. Це станеться 8 вересня, інформує Європейське космічне агентство (ESA).
Особливість події полягає у тому, що це буде друге в історії заплановане "кероване повернення" супутника, після успішного експерименту з метеорологічним супутником Aeolus минулого року.
Salsa є частиною групи з чотирьох супутників місії Cluster, запущеної у 2000 році для вивчення магнітного поля Землі. Початково розрахована на два роки, місія продовжила свою роботу на понад два десятиліття, надаючи цінні наукові дані.
ESA використовує ці повернення для вивчення способів зменшення космічного сміття та розробки супутників з "нульовими відходами". Однак, на відміну від Aeolus, який мав низьку орбіту, Salsa має надзвичайно еліптичну орбіту, що коливається від 100 км до 130 000 км. Це робить його повернення особливо складним і цікавим для науковців.
"Супутники, що падають, вкрай малоймовірно можуть завдати шкоди або завдати травми — за даними Космічного агентства, ймовірність бути ураженим метеоритом утричі вища, ніж шматком космічного сміття. Але ESA хоче мінімізувати навіть цей ризик, тому він пробує ці нові контрольовані повторні входи в атмосферу", - пояснює галузеве видання Space.com.
Після Salsa, інші три супутники Cluster - Rumba, Tango і Samba - також завершать свої місії керованими поверненнями у 2025 та 2026 роках. ESA планує вивчати, як ідентичні космічні апарати згорають під різними кутами входження в атмосферу.
Як писав "Ми-Україна" раніше, у серпні китайська ракета раптово розвалилася на орбіті, створивши хмару космічного сміття.