Міжнародний суд ООН оголосив, що країни зобов’язані спільно боротися з кліматичною кризою, яка є "нагальною та екзистенційною загрозою", скорочуючи викиди парникових газів. Хоча консультативна думка суду не є обов’язковою, вона може суттєво вплинути на подальші судові справи, пов’язані з кліматом.
Про це повідомило Reuters.
Рішення стало перемогою для малих острівних держав і країн, які найбільше страждають від наслідків зміни клімату. Суддя Юджі Івасава наголосив, що невиконання кліматичних угод - порушення міжнародного права. Він підкреслив, що держави мають амбітно реалізовувати національні плани відповідно до цілей Паризької угоди, намагаючись утримати потепління в межах 1,5°C. Право на чисте та стале довкілля, за його словами, є фундаментальним для реалізації інших прав людини.
Суд також визнав, що викиди викликані людською діяльністю і не обмежуються кордонами, тож відповідальність повинна бути колективною. Попри необов’язковість рішення, країни зазвичай не ігнорують позиції Суду, і цей крок може стати поворотним у світовій кліматичній політиці.
Генеральна Асамблея ООН просила суд визначити обов’язки країн у боротьбі з викидами та наслідки їхньої бездіяльності. Під час слухань держави Глобального Півдня вимагали юридично обов’язкових кроків і фінансової підтримки від найбільших забруднювачів, тоді як країни Півночі посилались на чинні, але здебільшого необов’язкові, договори.
Паризька кліматична угода 2015 року, попри підтримку понад 190 країн, не змогла зупинити зростання викидів. За останніми оцінками ООН, поточні кліматичні зусилля ведуть до потепління на понад 3°C до кінця століття.
Кількість кліматичних позовів у світі вже досягла майже 3 000 у понад 60 країнах. Хоча не всі вони успішні, як-от справа перуанського фермера проти німецького концерну RWE, вони створюють прецеденти.
Як писав "Ми-Україна" раніше, перша спека цього літа привела європейські країни в стан підвищеної готовності через екстремально високі температури, які можуть досягти 42 градусів за Цельсієм. Континент, який найшвидше нагрівається у світі, знову відчуває на собі наслідки зміни клімату.