Майбутній ризик інсульту може відображатися в очах - науковці

Майбутній ризик інсульту може відображатися в очах - науковці

Оцінка стану кровоносних судин сітківки ока може стати простим способом виявлення ризику інсульту. Вчені визначили 29 унікальних "слідів" судин у задній частині ока, які тісно пов’язані з імовірністю цього небезпечного для життя стану.

Про це пише Science Alert.

Команда міжнародних дослідників застосувала методику на основі штучного інтелекту, яка дає змогу виявляти ознаки ризику на ранніх стадіях. Це особливо важливо, адже близько 90% випадків інсульту можна запобігти, усунувши такі фактори, як високий артеріальний тиск або незбалансоване харчування.

"У поєднанні з віком і статтю нещодавно визначені параметри сітківки мали порівнянну прогностичну силу для ризику інсульту порівняно з традиційними факторами ризику", — йдеться в дослідженні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відновлення ходьби після інсульту — на які вправи варто звернути увагу

Проєкт базується на даних про зв’язок між станом судин ока та мозку, оскільки порушення кровотоку, що спричиняє інсульт, також відображається в очах. У рамках дослідження зібрали зображення сітківки від понад 45 000 осіб, із яких 749 перенесли інсульт. За допомогою машинного навчання дослідники аналізували щільність і форму судин, виявляючи ключові патерни, що сигналізують про підвищений ризик.

Метод штучного інтелекту показав, що специфічні зміни в судинах можуть збільшити ймовірність інсульту на 9,8–19,5%. Це узгоджується з попередніми дослідженнями, які пов’язують ризик із віком, гіпертонією та атеросклерозом.

"Наші результати показують, що цей зв'язок в основному пов'язаний з параметрами артеріальної щільності. Патологічно це може бути результатом порушення постачання киснем і поживними речовинами", — пишуть дослідники.

РЕКОМЕНДУЄМО: Як розпізнати деменцію — неочевидні симптоми, які можуть виникати

Хоча цей метод ще не доводить прямого причинно-наслідкового зв’язку, він підкреслює потенціал використання тестів на очі для ранньої діагностики. Ризик інсульту залежить від багатьох факторів, але виявлення проблем на ранніх етапах дає змогу вчасно втрутитися та запобігти важким наслідкам.

Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, склянка молока щодня може знизити ризик раку.

Головне