Алкоголь завдає шкоди організму незалежно від того, чи вживається він часто, чи лише зрідка. Його негативний вплив охоплює мозок, серце, легені, м’язи, травну та імунну систему. Одним із найбільш небезпечних наслідків є підвищення ризику розвитку раку.
Про це повідомляє Science Alert.
Смертність від вживання алкоголю
У США алкоголь вважається третьою за поширеністю причиною виникнення онкологічних захворювань, які можна було б уникнути. Щороку він спричиняє приблизно 100 000 нових випадків раку і близько 20 000 смертей. наприклад, ДТП пов’язані з алкоголем, забирають життя близько 13 500 людей на рік.
Ще з 1980-х років вчені підозрювали, що вживання алкоголю може бути пов’язане з утворенням злоякісних пухлин. Подальші дослідження підтвердили цей зв’язок для кількох типів раку, зокрема ротової порожнини, горла, гортані, стравоходу, печінки, товстої та прямої кишки, а також молочної залози. Деякі наукові дані свідчать і про зв’язок між зловживанням алкоголем та раком підшлункової.
У 2000 році американська Національна токсикологічна програма визнала алкоголь канцерогеном для людини. У 2012 році Міжнародне агентство з вивчення раку, що працює під егідою ВООЗ, віднесло алкоголь до групи 1 - тобто речовин, здатних викликати рак із науково доведеним впливом на людину.
Як відзначають Центри з контролю та профілактики захворювань і Національні інститути охорони здоров’я США, наявні незаперечні докази того, що алкоголь сприяє розвитку кількох видів онкологічних хвороб.
Офіційні дієтичні рекомендації США наголошують: навіть незначне вживання алкоголю, менше одного напою на добу, підвищує ризик раку. Однак, як показало опитування 2019 року, менше половини американців знають про такий зв’язок. За даними дослідження за 2023 рік, понад 224 млн американців віком від 12 років хоча б раз у житті вживали алкоголь - це майже 80% населення цієї вікової категорії. Причому зростання споживання почалося ще до пандемії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Комбуча: трендовий напій чи натуральний еліксир для вашого організму
Як алкоголь шкодить людині
З точки зору біології, алкоголь шкодить клітинам, провокуючи їх безконтрольне розмноження. Одним із факторів є ацетальдегід — побічний продукт розщеплення алкоголю, який має канцерогенну дію. Окрім цього, алкоголь спричиняє вивільнення вільних радикалів, що пошкоджують ДНК та білки клітин, а також викликають запалення.
Також алкоголь змінює гормональний фон (підвищує рівень естрогену), що є чинником ризику розвитку раку молочної залози. Він послаблює вплив вітаміну А, який регулює гормональний баланс.
Для людей, які поєднують алкоголь і куріння, ризики зростають ще більше - тютюнові канцерогени легше засвоюються організмом у присутності алкоголю, що збільшує ймовірність виникнення раку ротової порожнини, горла й гортані.
Яка безпечна дозу алкоголю
Відповідь, яку надають медики й дослідники, часто розчаровує — жодна кількість не є цілком безпечною. Рекомендована межа - не більше одного напою на день для жінок і не більше двох для чоловіків. Але навіть при дотриманні цих меж ризик повністю не зникає.
Як писав "Ми-Україна" раніше, зміни в харчуванні можуть допомогти зменшити біль при ендометріозі у половини жінок, що страждають від цього захворювання.