Космічний телескоп вперше зафіксував "самогубство" планети

Космічний телескоп вперше зафіксував

Науковці, які працюють з космічним телескопом Джеймса Вебба (JWST), виявили новий спосіб загибелі планет - падіння у власну зірку-господаря. Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в журналі The Astrophysical Journal, пише Science.

До цього моменту вважалося, що планета може бути поглинута зіркою лише тоді, коли вона розширюється до стадії червоного гіганта. Однак нове відкриття вказано на цілком інший механізм – поступове зближення планети з зіркою і її падіння в зоряну атмосферу.

Йдеться про випадок із зіркою, що знаходилась на відстані 12 000 світлових років від нас у нашій галактиці Чумацький Шлях. Вона вперше привернула увагу дослідників у 2023 році, коли раптово яскраво спалахнула. Науковці допустили, що це сталось внаслідок поглинула зіркою планети під час свого розширення наприкінці життя - на стадії червоного гіганта.

Однак нові спостереження перевернули початкову теорію. Яскравість зірки показує, що вона занадто молода, щоб досягти стадії червоного гіганта, а це означає, що вона не могла розширитися, щоб поглинути планету.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дві зірки неминуче зіткнуться неподалік Землі: вибух буде у 10 разів яскравіший за Місяць

Астрономи дійшли висновку, що планета розміром з Юпітер оберталася навколо зірки приблизно на тій же відстані, на якій Меркурій обертається навколо нашого Сонця. Протягом мільйонів років планета наближалася все ближче й ближче до зірки, її орбіта поступово скорочувалася, поки два тіла раптово не злилися.

Вчені наголошують на тому, що ця подія була не стільки випадком "вбивства", скільки актом астрофізичного "самогубства". 

Дослідники пояснюють, що довга "спіраль смерті" планети, скоріше за все, почалась, коли гравітаційне притягання зірки деформувало її так само, як Місяць створює припливи в океанах Землі. Постійне розтягування такої припливної деформації створило б тертя всередині планети, яке поглинуло б частину її орбітальної енергії, змусивши її наблизитися до зірки. Зрештою планета мала б зачепити атмосферу зірки і занурилася б у неї.

Астрономи наголошують, що їхнє дослідження є попереднім.

"Ми знаємо, що можемо виключити початкове припущення про те, що зірка роздулася, але це скоріше непрямий доказ", – вказано у звіті.

Як писав "Ми-Україна" раніше, квітнева повня, відома також як "Рожевий Місяць" або "Великодній Місяць" зійде у небо в неділю, 13 квітня. Цей повний Місяць буде найменшим у 2025 році - це явище називають "мікромісяць".

Головне