Згідно з новими розрахунками астрофізиків під керівництвом Гайно Фальке з Університету Радбауд (Нідерланди), остаточний кінець Всесвіту, коли згаснуть останні зорі та навіть чорні діри "випаруються", настане значно раніше, ніж вважалося раніше. Якщо попередні оцінки сягали 10 в 1100 степені років, то нова цифра – 10 в 78 степені років.
Про це повідомило Space.
Хоча ця дата все ще незбагненно далека, вона отримана шляхом прогнозування моменту зникнення найдовговічніших об'єктів, таких як білі карлики та нейтронні зорі.
"Це все одно займе дуже багато часу", – заспокоює Фальке.
В основі дослідження лежить розширення знаменитої теорії випромінювання Стівена Хокінга, яка пояснює повільне "випаровування" чорних дір. Команда Фальке припустила, що подібний, але більш загальний процес розпаду, зумовлений самою кривизною простору-часу, а не лише наявністю горизонту подій, стосується й інших надзвичайно щільних компактних об'єктів. Час їхнього "випаровування", як виявилося, залежить лише від їхньої густини.
Результати, опубліковані в Journal of Cosmology and Astroparticle Physics (12 травня), містять несподіваний висновок: нейтронні зорі та чорні діри зоряної маси розпадатимуться приблизно за однаковий час – близько 10 в 67 степені років. Раніше вважалося, що чорні діри з їхньою сильнішою гравітацією мають "випаровуватися" швидше. Співавтор дослідження Майкл Вондрак пояснює це тим, що чорні діри, не маючи поверхні, частково поглинають власне випромінювання, що гальмує процес їхнього розпаду порівняно з іншими об'єктами в рамках цієї узагальненої теорії.
Філософський підсумок дослідження такий: якщо навіть зорі та чорні діри не є вічними, то, можливо, справжній сенс буття полягає не в тривалості існування, а в самій швидкоплинній можливості ставити такі фундаментальні питання та досліджувати космос, поки Всесвіт ще не занурився в остаточну темряву.
Як писав "Ми-Україна" раніше, радянський венеріанський зонд "Космос-482" 10 травня зійшов з орбіти та впав в Індійський океан.