Кількість місць на Землі з нестерпною спекою для людей зросте утричі - науковці

Кількість місць на Землі з нестерпною спекою для людей зросте утричі - науковці

Якщо людству вдасться обмежити зростання глобальної температури відповідно до цілей Паризької угоди, то до кінця XXI століття світ стане в середньому на 2°C теплішим за доіндустріальний рівень. Проте навіть за такого сценарію придатних для комфортного життя місць на планеті стане значно менше.

Про це пише Science Alert.

Глобальна температура вже підвищилася на 1,5°C у порівнянні з доіндустріальними часами - цей рубіж був подоланий лише минулого року.

Дослідження показують, що додаткове підвищення на 0,5°C призведе до того, що втричі збільшиться площа суші, де температура буде надто високою для перебування людини. За масштабами це можна порівняти з територією США, яка стане фактично непридатною для життя.

Люди старше 60 років, чий організм вразливіший до спеки, опиняться у ще складніших умовах. Вже 35% суші Землі стануть небезпечними для них, що значно перевищує поточний показник у 21%.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Молодь до 35 років стане головною групою ризику через смертельну спеку - дослідження

Кліматолог Том Метьюз із Королівського коледжу в Лондоні попереджає, що навіть при потеплінні на 2°C наслідки будуть смертельно небезпечними для багатьох регіонів. А при підвищенні температури на 4°C вже 40% суші стануть непридатними для виживання. Відносно безпечними залишаться лише північні широти та деякі прохолодні регіони.

Що це означає для людства?

 

Навіть якщо організм людини може певний час терпіти спеку, це не означає, що такі умови є нормальними. Висока температура не лише ускладнює щоденне життя, а й може призвести до теплового удару, якщо механізми охолодження тіла більше не справляються.

Вже зараз у деяких регіонах Землі температура перевищує межі витривалості навіть для молодих людей. Особливо це помітно на Аравійському півострові, в Індії, Мексиці, південних штатах США та Австралії.

При підвищенні температури на 2°C смертельна спека, коли температура тіла досягає 42°C менш ніж за шість годин, стане реальністю для літніх людей у деяких регіонах. Але якщо викиди парникових газів не будуть знижені, а руйнування природних екосистем продовжиться, температура може зрости на 4-5°C, що зробить небезпечні умови поширеними по всій планеті.

Як уникнути катастрофи?

 

У світі, де 60% суші стане небезпечно спекотною для людей похилого віку, а тропічні регіони - смертельними навіть для молоді, ризики для життя суттєво зростуть.

"У таких умовах тривале перебування на відкритому повітрі – навіть для тих, хто перебуває в тіні, піддається сильному бризу та добре зволожений – може спричинити летальний тепловий удар. Це являє собою ступінчасту зміну ризику смертності від спеки", - попереджає Метьюз.

Єдиний спосіб уникнути катастрофічних наслідків - обмежити глобальне потепління через перехід на відновлювану енергетику та збереження природних поглиначів вуглецю. Проте навіть цього може бути недостатньо. Вчені закликають готуватися до життя у новому світі, де пошук прохолоди стане питанням виживання.

Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, NASA оновило прогноз щодо астероїда YR4, який може зіткнутися із Землею.

Головне