Ета-Аквариди: коли спостерігати травневий зорепад

Ета-Аквариди: коли спостерігати травневий зорепад

Пік метеорного потоку Ета-Аквариди очікується з 5 на 6 травня. Це одне з найяскравіших щорічних космічних явищ, що виникає внаслідок проходження Землі крізь пилову хмару, залишену кометою Галлея (1P/Галлея).

Про це пише Science Alert.

У 2025 році пік метеорного потоку Ета-Аквариди очікується вранці 5 і 6 травня. Цей зорепад спричинений часточками пилу, які залишає комета Галлея під час свого обертання навколо Сонця. Земля проходить крізь цей шлейф двічі на рік — навесні (Ета-Аквариди) та восени (Оріоніди). Метеорний потік активний з середини квітня до кінця травня, однак найкращі умови для спостереження - саме в дні піку.

Під час максимуму можна очікувати до 60 метеорів на годину, особливо в темні години перед світанком. Радіант потоку розташований у сузір’ї Водолія, поруч із зіркою ета Водолія. Попри це, метеори з’являються значно ближче до Землі - на висоті приблизно 100 км.

Для спостерігачів у Південній півкулі умови кращі, адже радіант розташований високо над горизонтом. У Північній півкулі радіант буде низько над південним обрієм, тож кількість видимих метеорів буде меншою (до 30 метеорів за годину), але подія все одно залишиться видовищною. Найкраще не фокусуватися безпосередньо на радіант, а спостерігати за якомога ширшою ділянкою неба.

Незважаючи на часткову освітленість Місяця (64 %), його схід і захід не заважатимуть спостереженню. Потік залишатиметься активним ще кілька тижнів - до 28 травня, хоча його інтенсивність поступово зменшуватиметься.

Найкраще спостерігати за явищем у темному місці з відкритим горизонтом, подалі від міського світла.

Як інформував "Ми-Україна" раніше, МКС змінила орбіту, щоб ухилитися від уламка 20-річної китайської ракети.

Головне