ДНК шерстистого мамонта, що чудово збереглася, ​​може допомогти відродити вид, - вчені

ДНК шерстистого мамонта, що чудово збереглася, ​​може допомогти відродити вид, - вчені

Науковцям вдалось успішно реконструювати тривимірну структуру хромосом шерстистого мамонта віком 52 000 років. Досягнення, опубліковане в журналі Cell, базується на унікальному зразку викопної ДНК, виявленому в Сибіру, пише The Independent.

"Шерстисті мамонти бродили північною півкулею Землі понад півмільйона років і почали скорочуватися в кінці останнього льодовикового періоду близько 10 000 років тому", - пише видання. 

На відміну від більшості древніх зразків генома, які складаються з крихітних фрагментів ДНК, цей екземпляр зберіг значну частину фізичної цілісності хромосом. Це стало можливим завдяки процесу сублімаційної сушки, якому тварина піддалася незабаром після смерті, що зберегло її ДНК у склоподібному стані.

"Це новий тип скам'янілостей, і його масштаби затьмарюють масштаби окремих древніх фрагментів ДНК – послідовність в мільйон разів більша", – зазначив співавтор дослідження Ерез Ліберман Ейден з Медичного коледжу Бейлора.

Дослідники створили упорядковану карту генома мамонта, використовуючи геноми сучасних слонів як шаблон. Результати показали, що у шерстистих мамонтів було 28 хромосом, що відповідає кількості хромосом у сучасних азійських та африканських слонів.

"Вперше у нас є тканина шерстистого мамонта, щодо якої ми приблизно знаємо, які гени були включені. Це надзвичайно новий тип даних", - зазначив один з авторів дослідження Марк А. Марті-Ренен, підкресливши унікальність отриманих даних.

Це відкриття має важливе значення для розуміння еволюції мамонтів та їхньої адаптації до холодного клімату. Крім того, воно наближає вчених до можливості відродження вимерлих видів.

"Ці результати мають очевидні наслідки для сучасних зусиль, спрямованих на воскресіння шерстистого мамонта", - зауважив інший учасник дослідження 

Вчені сподіваються, що методи, використані в цьому дослідженні, можна буде застосувати для аналізу інших древніх зразків ДНК, включаючи єгипетські мумії, щоб визначити їх зовнішній вигляд та спосіб життя.

Як писав "Ми-Україна" раніше, австралійська компанія Vow Food, яка вирощує "м'ясо з пробірки", презентувала свій новий продукт - фрикадельку з м'яса шерстистого мамонта, який вимер близько 4000 років тому.

Головне