Чумацький Шлях своєю гравітацією відбирає газ у сусідньої галактики Велика Магелланова Хмара (ВМХ), суттєво зменшуючи її газове гало порівняно з іншими. Про це пише Space.com.
"Хуліганську" діяльність нашої галактики помітив космічний телескоп Хаббл. При чому, "найнахабніше" вона діє щодо ВМХ, яка становить лише 10% маси Чумацького шляху.
Дослідники використали ультрафіолетове бачення Хаббла для спостереження за газовим гало ВМХ, використовуючи світло від 28 яскравих квазарів як маяків. Результати показали, що розмір гало ВМХ приблизно удесятеро менший, ніж у подібних галактик.
"ВМХ вижила. Хоча вона втратила багато газу, його залишилось достатньо для формування нових зірок. Менша галактика не вижила б - в ній залишилося б лише скупчення старіючих червоних зірок", - прокоментували виявлений факт в Європейському космічному агентстві.
Провідна авторка дослідження Сапна Мішра роз'яснила, що газ ВМХ "обрізається" через гігантське гало Чумацького Шляху. Водночас через своє значну масу "постраждалій" галактиці вдається зберігати в цілісності близько 10% свого гало.
Науковці заявили, що продовжать ці дослідження, зосередивши фокус уваги на п'яти лініях спостереження в регіоні, де стикаються гало обох галактик.
"Це місце, де гало стискаються, як дві повітряні кульки", - пояснили науковці.
Ці спостереження може допомогти дослідникам зрозуміти галактичну динаміку раннього Всесвіту, з того часу, коли галактики були набагато ближчими один до одного і були змушені постійно взаємодіяти. Також це показує вченим, яка кількість змінних може відігравати роль в еволюції галактик.
Як писав "Ми-Україна" раніше, влітку "Хаббл" зафіксував галактику з майже ідеальною кільцевою структурою.