Уряд Великої Британії через інноваційне агентство Aria (з програмою на £56,8 млн) фінансує низку глобальних експериментів з геоінженерії. Серед них – тестування розпилення сонячно відбивних частинок у стратосфері, освітлення хмар над океанами за допомогою аерозолів морської води та потовщення арктичного морського льоду шляхом наморожування на нього води.
Про це повідомило The Guardian.
Мета цих досліджень – отримати критично важливі наукові дані на тлі наближення Землі до катастрофічних кліматичних "точок неповернення". В Aria вважають, що якщо ці технології виявляться безпечними, вони зможуть тимчасово охолодити планету, даючи людству більше часу для боротьби з першопричиною кліматичної кризи – спалюванням викопного палива.
Ці експерименти, хоча й плануються як невеликі та з ретельною попередньою оцінкою, викликають значні суперечки в науковій спільноті. Критики, зокрема професор Реймонд П'єрхамберт з Оксфорда, називають сонячну геоінженерію "небезпечним відволіканням" від реального скорочення викидів та вказують на ризик непередбачуваних глобальних наслідків і відсутність міжнародного регулювання. Прихильники ж, як Ілан Гур, CEO Aria, наголошують на необхідності таких досліджень як потенційного "аварійного гальма" в умовах провалу глобальних зусиль зі стримування викидів. Наразі Велика Британія стає одним із ключових світових спонсорів досліджень у цій галузі.
Серед конкретних запланованих тестів – запуск метеозонда для розпилення мінерального пилу в стратосфері, експерименти з освітлення хмар над Великим Бар'єрним рифом (який потерпає від потепління) та узбережжям Британії, а також спроби потовщення морського льоду в Канаді. В Aria запевняють, що перед кожним польовим експериментом буде проведена публічна екологічна оцінка та консультації з місцевими громадами, а за процесом наглядатиме незалежний комітет на чолі з відомим кліматологом професором Пірсом Форстером.
Програма також включатиме теоретичне моделювання ефективності космічних сонячних відбивачів, вивчення природного впливу вулканічних викидів на атмосферу та комплексні дослідження кліматичних, екологічних, етичних та управлінських аспектів можливого застосування геоінженерних технологій, з особливою увагою до їхнього впливу на країни, що розвиваються.
Як писав "Ми-Україна" раніше, з космічного центру у Французькій Гвіані планується запуск супутника Biomass - першого у світі апарата, здатного “зважити” ліси Землі, оцінити вміст вуглецю в деревах і допомогти вченим краще зрозуміти глобальні зміни клімату.