Міжнародна команда вчених зафіксувала видовищні сцени "космічного поєдинку" двох галактик на відстані понад 11 мільярдів світлових років від Землі. Під час зіткнення одна галактика буквально пронизувала іншу, викликаючи потужне випромінювання. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature.
Як виявилось це випромінювання пригнічує здатність постраждалої галактики утворювати нові зірки.
Нове дослідження об'єднало спостереження, отримані за допомогою Дуже великого телескопа (VLT) Європейської південної обсерваторії (ESO) та Атакамської великої міліметрової/субміліметрової решітки (ALMA).
"У далеких глибинах Всесвіту дві галактики втягнуті в захоплюючу війну. Знову і знову вони нападають одна на одну зі швидкістю 500 км/с на жорсткому курсі зіткнення, лише щоб завдати ковзного удару, перш ніж відступити та підготуватися до нового раунду", - пише ESO.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Китай відреагував на "Золотий купол" Трампа: Це перетворить космос на поле бою
Співкерівник дослідження Паскі Нотердем зауважив, що саме тому астрономи назвали це явище "космічним турніром".
В дослідженні вказано, що "ці галактичні лицарі не зовсім благородні, і в одного з них є дуже несправедлива перевага: він використовує квазар, щоб пронизати свого противника списом випромінювання".
Квазари - це яскраві ядра деяких далеких галактик, які живляться надмасивними чорними дірами та випускають величезну кількість випромінювання. У цьому унікальному космічному протистоянні квазар фактично служить зброєю, руйнуючи структуру газових хмар у сусідній галактиці.
Це перший випадок, коли астрономи змогли зафіксувати прямий вплив квазарного випромінювання на процеси зіркоутворення в іншій галактиці. Потужні "списи випромінювання" руйнують хмари газу та пилу, залишаючи лише найменші та найщільніші регіони, які занадто малі для формування нових зірок.
Науковці пояснюють, що світлу від цього "космічного поєдинку" знадобилося понад 11 мільярдів років, щоб дійти до нас, тому людство бачить його таким, яким він був, коли вік Всесвіту становив лише 18% від його нинішнього віку. Це дає унікальну можливість спостерігати процеси, які були набагато поширенішими в ранню епоху космосу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кінець Всесвіту настане "раніше", ніж вважалося: нові розрахунки астрофізиків
Як писав "Ми-Україна" раніше, науковці дізнались, що раніше Юпітер був удвічі більшим.