За останні десятиліття рослинного покриву на Антарктичному півострові стало в рази більше. Площа рослинності, переважно мохів, зросла з менш ніж одного квадратного кілометра в 1986 році до майже 12 км² у 2021 році, свідчать дані свіжого дослідження, опублікованого в журналі Nature Geoscience.
Як пише The Guardian, попри те, що сніг, лід та скелі все ще домінують в антарктичному ландшафті, різке зростання зелені свідчить про вплив антропогенних змін клімату навіть на цю віддалену територію.
"Це дуже цікаве дослідження, і воно збігається з тим, що я виявив, коли відвідав затоку Ларсена [на півострові] кілька років тому. Ми висадилися на пляжі, який був похований під льодовиком Ларсена, поки шельф не обрушився в 1986-88 роках. Ми виявили, що тепер там є річка із зеленими водоростями, що ростуть у ній. Це місце було приховано від атмосфери протягом тисяч років і було колонізовано рослинами протягом кількох десятиліть після того, як воно звільнилося від льоду - це дійсно дивно", - зауважив професор Ендрю Шеперд з Нортумбрійського університету, який не входить до дослідницької групи.
Науковці попереджають, що подальше потепління може призвести до фундаментальних змін у біології та ландшафті регіону. Особливе занепокоєння викликає ризик проникнення чужорідних інвазивних видів у вразливу екосистему Антарктиди.
Дослідники відзначають, що прискорення поширення мохів з 2016 року збігається з помітним скороченням площі морського льоду навколо Антарктиди. Тепліші відкриті моря можуть створювати вологіші умови, сприятливі для росту рослин.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Частина пустелі Сахара раптово зазеленіла: науковці пояснили, що сталось
Як писав "Ми-Україна" раніше, вчені дійшли висновку, що глобальне потепління набирає обертів швидше, ніж прогнозувалось.