Алкоголь - третя за значущістю причина раку в США: поступається лише курінню та ожирінню

Алкоголь - третя за значущістю причина раку в США: поступається лише курінню та ожирінню

Споживання алкоголю є третьою за значимістю причиною раку в США, яку можна попередити, поступаючись лише курінню та ожирінню. Такі висновки містяться в новій доповіді головного хірурга США, оприлюдненій у п'ятницю, пише The Guardian.

Дослідження виявило, що алкоголь щорічно призводить до майже 100 000 випадків раку та близько 20 000 смертей. При цьому у хворих, які помирають від раку, пов'язаного з алкоголем, тривалість життя скорочується в середньому на 15 років.

За даними ВООЗ, алкоголь віднесено до речовин, які безпосередньо викликають рак у людини (належить до першої групи канцерогенів). Науковці довели прямий зв'язок між вживанням алкоголю та розвитком семи видів раку. Крім раку молочної залози, алкоголь підвищує ризик виникнення раку ротової порожнини, горла, стравоходу, печінки, гортані, а також прямої та товстої кишки.

  • У США найбільшу частку раку, пов'язаного з алкоголем, складає рак молочної залози у жінок. У 2019 році зафіксовано 44 180 таких випадків, що становить 16,4% від загальної кількості випадків раку молочної залози. Серед жінок цей тип раку спричиняє близько 60% смертей, пов'язаних з алкоголем.
  • У чоловіків найпоширенішими є рак печінки (33%) та колоректальний рак (21%). 

Близько 83% смертей від раку, пов'язаного з алкоголем, стається серед людей, які перевищують рекомендовані норми споживання - два напої на день для чоловіків і один для жінок. Проте решта 17% смертей відбувається навіть при дотриманні цих норм.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як правильно обрати онколога для консультації

Як алкоголь підвищує ризик раку

У звіті визначено чотири механізми, через які алкоголь може стати причиною виникнення раку:

  • коли людина п'є алкоголь, організм починає його розщеплювати за допомогою спеціального ферменту. При цьому утворюється речовина під назвою ацетальдегід. Якщо людина випиває забагато, ця шкідлива речовина накопичується в організмі та починає пошкоджувати ДНК клітин;
  • алкоголь порушує роботу гормонів в організмі. Він підвищує рівень таких гормонів як естроген та інсулін, які змушують клітини ділитися частіше, що також збільшує ризик появи ракових клітин,
  • особливо небезпечним є вживання алкоголю під час вагітності. Алкоголь пошкоджує особливі клітини крові - стовбурові клітини, які відповідають за відновлення організму, і заважає їм нормально працювати.

Попри чіткий зв'язок між вживанням алкоголю та ризиком раку, менше половини американців усвідомлюють цю загрозу. За даними опитування 2019 року, лише 45% американців визнають алкоголь фактором ризику раку, тоді як про небезпеку радіації знають 91%, куріння - 89%, азбесту - 81%, а ожиріння - 53%.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Алкоголь і фігура: скільки можна "вживати" без шкоди для фігури - Віктор Мандзяк

Як писав "Ми-Україна" раніше, нове дослідження показало, що регулярне споживання кави може допомогти знизити ризик розвитку деяких типів раку, зокрема ротової порожнини, горла та голосових зв'язок.

Головне