Українська традиція та мистецтво оздоблення великодніх яєць офіційно увійшли до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. Таке рішення ухвалено 3 грудня було ухвалено під час 19-ї сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО, інформує Мінкульт.
Заявку щодо цього Україна подала спільно з Естонією. Підготовка номінації тривала з 2017 року після зустрічі з українською спільнотою носіїв традиції в Талліні.
"Це наш спільний успіх, який засвідчує силу нашої єдності. Водночас агресор руйнує нашу культуру, пам’ятки, театри, бібліотеки, музеї. У боротьбі за батьківщину гинуть наші митці — носії живої спадщини. Їхня втрата підриває саме серце нашої ідентичності. Адже без людей жива спадщина не існує. Ми ж доводимо, що навіть у найтемніші часи ми залишаємось незламними. Включення української писанки до Репрезентативного списку ЮНЕСКО тому доказ", - наголосив голова Мінкульту Микола Точицький.
Номінація об'єднала три елементи: "Українська писанка: традиція і мистецтво" та "Традиція гуцульської писанки" з Національного переліку України, а також "Українська писанка, традиція і мистецтво оздоблення Великодніх яєць" з Національного списку Естонії.
У відомстві зауважили, що включення української писанки до переліку світової культурної спадщини підкреслює важливу роль українських традицій у загальносвітовому культурному просторі та свідчить про визнання її унікальності й цінності. Міністерство нагадало, що традиція створення та обміну писанками глибоко вкорінена в українській культурі та виходить за межі суто релігійного контексту. Візерунки на них "не випадкові — кожен мотив має своє значення, це і робить кожну писанку унікальною".
Як відомо, українська писанка стала вже четвертим елементом нашо країни у списку ЮНЕСКО, який на сьогодні нараховує 611 позицій від 140 країн. Раніше до нього були включені петриківський розпис (2013), косівська кераміка (2019) та кримськотатарський орнамент орьнек (2021).
Як писав "Ми-Україна" раніше, під час удару по Одесі ввечері 14 листопада російські ракети поцілили у пам’ятки культурної спадщини, які знаходяться під захистом ЮНЕСКО.