Вибір професії після 9 класу – відповідальне рішення, для прийняття якого потрібно зважити всі плюси й мінуси майбутньої професії. До того ж заклади передвищої освіти мають свій рейтинг. Кожен хоче вступити до найкращої освітньої установи, аби отримати якісні професійні знання та практичні вміння.
Важливо завчасно визначитись з напрямом здобуття освіти, аби мати час на підготовку за профільними предметами. Не варто хвилюватись, якщо є прогалини у вивченні того чи іншого предмета, адже за допомогою BUKI можна підібрати репетитора з потрібної дисципліни за лічені хвилини та швидко наздогнати програму.
Як обрати спеціальність та навчальний заклад, а також, як підготуватися до нового етапу у здобутті освіти – далі у статті.
Як обрати заклад освіти та форму навчання?
Для початку майбутньому випускнику треба визначитися з типом навчального закладу – коледж, технікум чи професійно-технічне училище. Так, в ПТУ вступають для отримання робітничої кваліфікації. Після закінчення навчання випускник може працювати, наприклад, слюсарем, сантехніком, токарем, маляром, плиточником, кухарем, перукарем тощо.
В коледж чи технікум – для здобуття фахової освіти – економічної, медичної, педагогічної тощо. Там більше уваги приділяють опануванню теорії, а не практиці. То ж після завершення освіти у коледжі або технікумі можна працювати вихователем, вчителем, бухгалтером, менеджером, тестувальником, інженером-технологом тощо. Можливостей для реалізації дуже багато.
Часто випускники 9 класів обирають заклад навчання за принципом «ближче до дому». Такий підхід не завжди правильний, оскільки під час вибору навчального закладу треба враховувати ще й такі критерії:
- рейтинг за успішністю випускників та якістю викладання
- відгуки про навчальний заклад від нинішніх і колишніх студентів
- можливості для вступу на бюджетну форму навчання
- якість матеріально-технічної бази для практичних занять
Краще проаналізувати кілька закладів освіти та зробити обміркований вибір.
Як вибрати спеціальність для навчання після 9 класу?
В першу чергу треба виходити з того, що подобається старшокласнику. Якщо рівень успішності досить низький та підліток не хоче працювати над його покращенням, тоді варто вступати на робітничу професію. Варто також пройти профорієнтаційне тестування та поспілкуватися зі спеціалістами центру зайнятості, які можуть підказати підліткові можливі шляхи та професійні перспективи.
Якщо у дитини є певні зацікавлення чи хобі, можна спробувати пов’язати подальшу освіту з улюбленою діяльністю. Наприклад, заняття спортом – з фахом інструктора або вчителя фізкультури, любов до випікання – з професією кондитера, захоплення комп’ютерними іграми – з професіями IT сфери.
Спробуйте пошукати презентації професій з коротким описом вимог та навичок. Адже насправді після 9 класу можна навчатися не лише на монтажника чи водія, спектр освітніх галузей дуже широкий – програмування, дизайн, економіка, фінанси, педагогіка, медицина, комп’ютерна інженерія, кібербезпека, харчові технології, архітектура, електроніка тощо. Тобто випускнику 9 класу доступні всі ті ж спеціальності, що і в вишах.
Які додаткові фактори враховувати та як підготуватися до вступу?
Випускник коледжу здобуває ступінь фахового молодшого бакалавра. У 2025 році вступ відбувається на основі:
- вступних випробувань у форматі співбесіди
- мотиваційного листа
Необхідно складати завдання творчого конкурсу для вступу на окремі напрями навчання:
- хореографію
- музичне мистецтво
- сценічне мистецтво
- стоматологію
- дизайн
- архітектуру та будівництво
- фізичну культуру і спорт
Радимо перед початком вступної кампанії ознайомитися з Порядком прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти. А також вимогами щодо написання мотиваційних листів, про які можна дізнатися на порталі osvita.ua.
Під час обрання навчального закладу варто враховувати і бажання продовжувати здобуття освіти у виші. Адже можна обрати коледж, який прив’язаний до певного університету. Наприклад, Оптико-механічний коледж КНУ імені Т. Шевченка, Медичний коледж НМУ імені О.О. Богомольця, Фаховий коледж «Універсум» КСУ імені Б. Грінченка. Відтак, вступити на 2 курс вишу за бажаною спеціальністю буде легше.
Бажано вже за рік до вступу почати підтягувати необхідні предмети – українську мову та профільний предмет. Наприклад, для вступників на економічні, інженерні та IT-напрями – це математика, медичні – біологія або хімія, юридичні – право та історія України, філологічні – іноземну мову або українську літературу.