Книги фентезі й українські читачі

Книги фентезі й українські читачі

Читати про щось надприродне, магічне та моторошне люблять всі. Навіть скептики, що надають перевагу серйозній літературі, залюбки занурюються в якісні тексти, якщо вони написані талановито, мають продуманий сюжет і гарно пропрацьовані образи головних героїв. Доказом цього було обожнювання книжок про Гаррі Поттера. Їх читали дорослі й діти, чекаючи виходу кожної нової частини. Що сьогодні пропонують читачам видавництва? Чи мають вони шедеври, на які варто звертати увагу?

Історія виникнення жанру

Щоб зрозуміти, що таке фентезі, згадаймо коротко його історію. Сама назва фентезі з’явилася ще в XVII ст. В англомовній літературі так називали твори, сюжет яких не відповідав законам реального життя. У фентезі змальовувалися надприродні явища й істоти, використовувалися певні архетипи, обов’язковим компонентом жанру була містика. Прапрабабусею сьогоднішніх романів-фентезі називають книгу Т. Мора "Острів Утопія". Сучасні фентезі занурюють читача в авторський всесвіт, який дуже нагадує середньовічну Європу.

Найбільш відомі серії фентезі є ті, які давно вже екранізовані:

  • Поттеріана Дж. Роулінг;
  • "Гра престолів" Дж. Мартіна;
  • серія романів А. Сапковського "Відьмак";
  • "Володар перснів" Дж. Р. Р. Толкіна.

Перекладені фентезі: хіти

Перекладені фентезі прищепили любов до захопливих подій, неймовірних фабул, магії та містики. Читачі обожнюють героїв з їх сильними й слабкими сторонами, залюбки поринають в авторські всесвіти, приймають правила життя й боротьби улюблених персонажів.

Хітом сучасних перекладів безсумнівно стала серія романів американської письменниці Дж. Л. Арментраут "Кров і попіл". Це героїко-романтичне фентезі про кохання, боротьбу за свободу, підступність і підлість, яку перемагають справжні почуття. Тут багато магічних істот, неймовірних перетворень, предвічних богів тощо. Серію випустило видавництво BookChef (2022-2025 рр.). Також є приквел до цього циклу, який називається "Плоть і вогонь".

Ще одна популярна серія романів – книга С. Дж. Маас "Дім шипів і троянд". Це також історія кохання і боротьби. Неймовірний успіх у читачів має серія К. Маніскалко "Королівство нечестивих". Це захоплива розповідь про сестер-відьом та князів Темряви.

Саме зараз активізувалась цікавість до східних фентезі. Фанати М. Тунсьов дочекалися виходу першої й другої частин серії "Благословення Небесного Урядника". Прихильники корейського фентезі отримали переклад двох перших книг серії Лі Йондо "Той птах, що п’є сльози".

Автори українського фентезі

Українська трилогія "Клинок королеви" зробила авторку А. Achell досить відомою. Видавництво BookChef у 2023 році випустило першу частину серії "Клинок королеви.Танок з тінями", книга 2 "Дитя тіней" побачила світ у 2024 р. Фанатська спільнота з нетерпінням чекає книгу 3 "Обітниця тіней".

О. Мироненко – ще один український автор, який сьогодні служить у ЗСУ. Письменник дебютував романом "Спадок поколінь", який є книгою 1 серії "Залізна корона".

Головне