Перерахунок пенсій, перегляд тарифів, електронні гроші та рецепти: що зміниться у квітні

Перерахунок пенсій, перегляд тарифів, електронні гроші та рецепти: що зміниться у квітні

В квітні 2023 року в Україні відбудеться чимало змін в сфері цифровізації, що стосується медицини, податків, підприємництва. Працюючим пенсіонерам перерахують пенсії, для підприємців запровадять нові форми звітних документі. Розбираємося із головними новаціями більш детально.

Перерахунок пенсій працюючих пенсіонерів

В квітня працюючим пенсіонерам переглянуть пенсії у зв’язку із збільшенням їхнього страхового стажу. У виплаті виокремлюють коефіцієнт страхового стажу (один рік "важить 1% чи 0,01 у коефіцієнті) та додають набуті два роки. Бо, за правилами автоматичного перегляду без звернення особи, перерахунок проводять в тому випадку, якщо станом на 1 березня пенсіонер отримав 24 місяців стажу після призначення пенсії чи її останнього перерахунку.

За бажанням пенсіонера, і про це особисто треба сповістити Пенсійний фонд, переглянути також можуть і ще одну складову у пенсійній виплаті: показник середньої зарплати. Під час такого перегляду врахують розмір зарплати, що отримувала людина.

Більш детально про процедуру перерахунку пенсій працюючих пенсіонерів, врахування додаткового стажу за особистим зверненням можна дізнатися з публікації "Ми - Україна".

Е-резидентство

З квітня набирають чинності зміни до Податкового кодексу, які стосуються іноземців, що бажають дистанційно відкрити справу в Україні (закон №2654-IX). За нормами закону нерезиденти зможуть:

  • подати заявку засобами "Дія" (інформаційна система "Е-резидент") для отримання статусу;
  • пройти ідентифікацію, отримати кваліфікований електронний підпис;
  • зареєструватися як ФОП третьої групи спрощенки на підставі заяви, підписаної КЕП. Податки для цієї групи – 5% від доходу до 1167 мінімалок на рік (7,818 млн грн у 2023 році) та 15% на перевищення доходу;
  • обрати банк (податковий агент е-резидента) з переліку, що пропонує єдина система для відкриття поточного рахунку;
  • здійснювати економічну діяльність, коло якої законодавством не обмежене (хоча спочатку був намір орієнтуватися виключно на IT), на користь нерезидентів України.

Отже, е-резидентство дозволяє іноземцям здійснювати підприємницьку діяльність в Україні онлайн, за межами своєї юрисдикції. Схожі, але більш широкі можливості передбачені е-резидентством в Естонії та Литві. У нас е-резиденти не можуть реєструвати юрособи. Також вони мають слідкувати за умовами укладених між Україною та іншими державами угод про уникнення подвійного оподаткування.

Е-резидентами не зможуть стати іноземці, які мають право на постійне проживання в Україні, або отримують дохід від діяльності в Україні, або є податковими резидентами України. Така можливість закрита для громадян країни-агресора та осіб без громадянства. Перелік країн, громадяни яких можуть оформити е-резидентство в Україні має узгодити Мінцифри.

Е-рецепт на рецептурні препарати

З квітня починається третій етап запровадження електронних рецептів. Влітку 2022 р. були запроваджені на антибіотики, восени 2022 р. на наркотичні препарати. Тепер е-рецепти розповсюджуються на рецептурні препарати, хоча поки що й паперові не відміняють. Останні пацієнт може отримати, якщо цього побажає.

Згідно із роз’ясненнями МОЗ, біля 60% препаратів, таких як антибіотики, протисудомні, гормональні ліки, від тиску та хвороб серця, мають відпускатися за рецептом. Перелік безрецептурних можна знайти за посиланням.

Поки що е-рецепт на рецептурні препарати передбачається в тих випадках, якщо пацієнт купує їх за власні кошти (не враховуючи програму "Доступні ліки").

Виписувати рецепти можуть лікарі всіх напрямків та медзакладів різних форм власності, куди звернувся пацієнт. Наявність декларації є необов’язковою, але під час оформлення е-рецепту лікар зареєструє пацієнта в електронній системі охорони здоров’я.

Нове покоління системи електронних платежів

З 1 квітня платіжна інфраструктура України переходить на міжнародний стандарт ISO 20022. Якщо максимально спростити пояснення, то система електронних платежів (СЕП) працюватиме 24/7, без розривів, тоді як до квітня 23/7.

Хартію про приєднання до цього стандарту ми ухвалили ще у 2016 р. Приєднатися до нього мали ще в серпні минулого року, але перехід відтермінували з огляду на воєнний стан.

СЕП нового покоління 4.0 із застосуванням цього стандарту та після переходу на IBAN, що відбувся у 2019 р., дозволяє в перспективі приєднатися до Єдиної зони платежів у євро та сервісу миттєвих платежів А2А (Account-to-account, з рахунку на рахунок, без посередників та інструментів у вигляді карток). Згідно із дорожньою картою впровадження ISO 20022, цей функціонал розширятимуть у 2024-2025 роках.

Електронні гроші

В квітні набирає чинності закон № 2888-ІХ, про легалізацію електронних грошей, як це часто називають. Проте електронні гроші вже легалізовано та вони мають визначення в законі про платіжні послуги. Нові норми доречніше назвати легалізацією обігу електронних грошей. Новації передбачені як в законі про платіжні послуги, так і в Податковому кодексі.

Основні нововведення, що передбачені вже з квітня:

  • за допомогою електронних грошей можна розраховуватися ФОПам першої-третіх груп за товари, роботи, послуги;
  • електронні гроші можуть використовуватися для сплати податків та зборів. Основні особливості застосування нових норм податкова навела у своєму інформаційному листі;
  • електронні гаманці набувають того ж статусу, що й банківські рахунки. Про відкриття та закриття гаманців платниками податків мають сповіщати контролюючі органи, як і про відкриття чи закриття рахунків. Це зобов’язання стосується банків, фінустанов, небанківських надавачів платіжних послуг та емітентів електронних грошей.

Нагадаємо, що електронні гроші є виключно віртуальними, їх можуть випускати емітенти для зберігання на цифрових носіях та є окремим видом грошей. Зараз право на випуск електронних грошей мають шість банків.

Податкові накладні

Враховуючи проблему із блокування податкових накладних, яка восени минулого року набула глобальних масштабів, будь-які зміни в цьому напрямку варті уваги. З квітня діє наказ Мінфіну №463, згідно з яким, зокрема, діятимуть нові форми:

  • податкової накладної (з 1 квітня). З неї виключено код виду діяльності сільськогосподарського товаровиробника, бо з минулого року вони вже не складають окремі податкові накладні;
  • податкової декларації з ПДВ (з 1 травня за звітній період – квітень). Зміни косметичні та стосуються виключення окремої графи про ознаки здійснення сільськогосподарських операцій.

Виведення за кордон відсотків за ОВДП

24 лютого 2022 р. Нацбанк ухвалив постанову №18 про роботу банківської системи під час воєнного стану та заборонив транскордонний переказ валюти з України. Але згодом уточнили, що з 1 квітня 2023 р. нерезиденти зможуть виводити з України дохід від ОВДП.

Якою буде реакція нерезидентів на пом’якшення побачимо протягом місяця. Вони володіють майже 4% ОВДП на 56,4 млрд грн. В попередні роки вихід нерезидентів з облігацій та купівля інвалюти для виведення отриманого доходу мало суттєвий вплив на валютний ринок та вартість гривні.

Тарифи

В НКРЕКП готують українців до перегляду тарифів на водопостачання та водовідведення вже в квітні. Це буде перше підвищення у цьому році, а другий етап планують на липень. Як саме переглядатимуть вартість холодної води "Ми - Україна" вже розповідав. В Комісії ж вказують, що після підвищення у два етапи витрати родини в середньому зростуть на 60 грн на місяць.

При перегляді на першому етапі враховують здорожчення електроенергії та зменшення обсягу реалізації. На другому етапі вже враховуватимуть зростання зарплат, подорожчення реагентів, витрати на кредити, податки та ремонт.

Нагадаємо, що під час війни на законодавчому рівні діє мораторій на підвищення тарифів на тепло та вартість газу. Але він не розповсюджується на електроенергію. Проте в Кабміні запевнили, що протягом квітня розмір тарифів на електроенергію залишиться чинним: 1,44 грн при споживання до 250 кВт та 1,68 грн при більшому споживанні). Отже, перегляд можливий у травні.

Оформлення та обмін паспорту

З минулого року в Україні діє експериментальний проект щодо одночасної заміни внутрішнього та закордонного паспортів, в тому числі замість втраченого чи загубленого. З квітня його обсяг розширюють.

Тепер буде можливість одночасно оформити внутрішній паспорт, закордонний дорослого та закордонний паспорт для дитини у віці до 14 років. Це можливість для батьків, усиновлювачів та інших законних представників.

Головне