Patriot знищив "гіперзвуковий" фейк рф: чому "Кинджали" не такі грізні, як кажуть рашисти

Patriot знищив

В ніч на 16 травня Протиповітряна оборона України збила 18 російських ракет, серед яких аеробалістичні Х-47М2 “Кинджал”. Чергова терористична атака ворога провалилася, а наше ППО знову довело свою ефективність. Шість дефіцитних “Кинджалів”, які мали репутацію грізної зброї, тепер збиваються разом з іншими типами ракет. Що собою являє комплекс Х-47М2 і чому він не такий страшний, як хотілося б рашистам — у матеріалі “Ми-Україна”.

Що таке аеробалістичний комплекс “Кинджал”

МиГ-31 з Х-47 "Кинджал". Фото з відкритих джерел

Ракетний комплекс Х-47М “Кинджал” – це (нібито) гіперзвуковий авіаційний ракетний комплекс, ракети якого здатні вражати як стаціонарні об’єкти, так і надводні цілі: авіаносці, крейсери, есмінці та фрегати.

Вперше широкій публіці про “Кинджал” повідомив російський диктатор володимир путін у своєму посланні федеральним зборам у 2018 році. Тоді ж були показані відеоматеріали випробування комплексу. На них функції бойової платформи (літака-носія) виконував надзвуковий винищувач-перехоплювач дальнього радіуса дії МіГ-31.

У росії стверджували, що ракета після скидання в заданій точці далі летіла з гіперзвуковою швидкістю, що перевищувала швидкість звуку в 10 разів. Також відбувалось маневрування на всій траєкторії польоту.

Теоретично такі характеристики дають змогу “Кинджалу” гарантовано долати всі наявні системи протиповітряної та протиракетної оборони. Для досягнення заявленої швидкості ракету має розігнати носій МіГ-31, найбільш пристосований для цього.

Фактично "Кинджал" є не крилатою ракетою, а аеробалістичною. Траєкторія її польоту підтримується завдяки високій швидкості. Політ ракети також відбувається на  межі стратосфери з метою уникнення значного опору повітря.

Офіційні тактико-технічні характеристики Х-47М2 "Кинджал":

  • Носій: МіГ-31К – 1 ракета; Ту-22М3 – 4 ракети; Ту-160 – передбачається по 4 на кожному з двох барабанів;
  • Ракета: 9-C-7760 – аеробалістична.
  • Максимальна дальність ураження комплексу: МіГ-31К – 2 тис. км; Ту-22М3 – понад 3 тис. км.
  • Максимальна швидкість: до 14 688 км/год або 4 080 м/с.
  • Висота польоту в момент досягнення гіперзвукової швидкості: 20 км.
  • Ймовірне відхилення (КВО): 1 м;
  • Тип бойової частини: у звичайному спорядженні або ядерна.
  • Маса бойової частини: 500 кг.

Застосування “Кинджалів” по Україні

Рашистський літак-носій "Кинджалу" перед вильотом. Фото з відкритих джерел

9 травня 2022 року з літаків стратегічної авіації Ту-22М3 по цивільних об’єктах в Одеській області рашисти випустили три “Кинджали”. Внаслідок удару двоє людей отримали поранення, руйнувань зазнали п’ять будівель туристичної інфраструктури.

Ще один обстріл цими ракетами стався 7 серпня 2022 року, коли ворог завдав удару по об’єктах на Вінничині.

26 січня 2023 року рашисти здійснили черговий масований ракетний удар по Україні. Зокрема, противник. Ворог здійснив 55 пусків ракет повітряного та морського базування. Серед випущених ракет Х-101, Х-555, Х-47 Кинджал, Калібр, Х-59.

Ввечері 20 березня рашисти влучили "Кинджалом" у торговельно-розважальний центр Retroville, у Подільському районі Києва. Окрім ТРЦ, пошкодження дістали прилеглі житлові будинки, школи та дитсадки.

Гіперзвукові “Кинджали” - черговий фейк?

Київ, уламки збитого "Кинджалу", 4 травня 2023 року. Фото з відкритих джерел

“Кинджал” дійсно може бути страшною зброєю, але це далеко не той “нестримний комплекс”, пиши Jerusalem Post. У виданні посилаються на звіт НАТО, в якому припускається, що ці ракети можуть бути значно повільнішими, ніж про це заявляє рф.

Відповідно до січневого звіту Конгресу США, гіперзвукова зброя – це снаряди та транспортні засоби, які здатні літати та маневрувати в атмосфері зі швидкістю 5 Махів (уп’ятеро швидше від швидкості звуку). Висока швидкість маневрів теоретично ускладнює відстеження цих снарядів та їхнє перехоплення засобами ППО.

“Такі швидкості не рідкість, і балістичні ракети регулярно досягають на деяких ділянках шляху. Однієї швидкості недостатньо для віднесення до гіперзвукової зброї”, - зазначають у JP.

До того ж, у звіті НАТО про гіперзвукову зброю за 2020 рік йдеться, що “Кинджал” не варто характеризувати як гіперзвукову зброю. Але комплекс все ж було включено до цього переліку через його здатність маневрувати по своїй балістичній траєкторії. І попри заяви Кремля, що ця ракета може розвивати швидкість 10 Махів, у звіті вказано, що її швидкість, ймовірно, є набагато меншою.

"Кинжал" може бути грізною зброєю, але це далеко не “непереможна” зброя, як стверджує росія. Ймовірно, його не слід характеризувати як гіперзвукову зброю”, - резюмують в ізраїльському ЗМІ.

Видання MSN пише, що раніше “Кинджал” виявлявся здатним пробивати міцну протиповітряну оборону України, однак після 4 травня думка про російський комплекс змінилася. Тоді командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук офіційно підтвердив перший випадок знищення ракети Х-47 Кинджал із зенітно-ракетного комплексу Patriot.

“Схоже, що сильно роздута бульбашка галасу навколо російської гіперзвукової диво-ракети, ймовірно, трохи здулася”, – підсумовують у виданні.

Цю думку підтримує український військовий оглядач Олександр Коваленко. У своєму Telegram-каналі він зазначив, що після того, як ЗРК “Patriot” збив перший “Кинджал”, пропаганда рф почали масово кричати про неможливість такої події.

Російські "експерти" почали масово розповсюджувати фейк про те, що українці насправді збили бетонобійну авіаційну бомбу БЕТАБ-500ШП, яку, мовляв, по дурості прийняли за "Кинджал".

“Звичайно, те, що було продемонстроване, справді дуже схоже на БЕТАБ-500ШП. Однак таким пропагандистським фінтом російські фейкери тільки надали ведмежу послугу "Кинджалу".

Вони підтвердили те, що як бойова частина “гіперзвукової” ракети, яка "не має аналогів у світі", використовує концепцію "проникаючого типу", ідентичну старій радянській бетонобійній бомбі, обгорнутій в красиву обгортку обтічника”, - пише Коваленко.

Він упевнений, що в контексті цього факту ні про яку близькість "Кинджала" до гіперзвукової ракети й мови не може бути. Адже від гіперзвукової зброї у нього лише швидкість.

“Війна в Україні вчергове продемонструвала, що російський ВПК це як голий король. Демонструє щось таке, що начебто не має аналогів у світі, але по факту дуже старе, перефарбоване, прикрашене і навіть не покращене”, - підсумовує військовий оглядач.

Невтішну для рашистів ситуацію підтверджує випадок у Ставропіллі, де у вересні минулого року впала ракета типу “Онікс” або “Кинджал”. Про інцидент повідомив губернатор Ставропольського краю росії Володимир Володимиров. Він заявив, що в районі села Кендже-Кулак в Туркменському окрузі впав "невідомий літальний апарат", внаслідок чого постраждали 5 людей. Що саме за НЛО рашисти не повідомили.

Водночас експерти "InformNapalm" вважають, що найімовірніше це російська "гіперзвукова" ракета, оскільки носова частина ракети схожа на "Онікс", а хвостова — на "Кинджал". Схоже, що незаплановане падіння відбулося тому, що ракета відмовила одразу після запуску. Нагадаємо, йдеться про нібито новітню зброю, яку рф має у відносно невеликій кількості.

Скільки коштує “Кинджал” і чому їх так мало

МіГ-31К з "Кинджалом". Фото з відкритих джерел

За даними ЗМІ, вартість однієї ракети може сягати $10 млн. Тобто крайній (і безрезультатний) пуск “Калібрів” обійшовся ворогу в $60 млн. До того ж їхня кількість у росії вкрай обмежена. Річ у тім, що левову частку ракети складає імпортна електроніка. Вона надходила до рф у незначній кількості, що дозволяло створювати, якщо вірити не більше 1 ракети на місяць.

Отже, з 2018 року Росія могла зробити близько 30-40 "Кинджалів", а після 24 лютого ці поставки виявилися явно перервані. Можливо це спонукало промисловість розпочати випуск "Кинджалів" з "імпортозамінною" електронікою.

На початку січня у Міноборони України повідомили дані щодо кількості далекобійних ракет у РФ. Відповідно до них, станом на 3 січня, ворог мав у розпорядженні 43 ракети Х-47 "Кинжал". А з 24 лютого 2022 року виробив лише 20 таких снарядів.

Отже, реальний темп виробництва "Кинджалів" складає менш ніж дві ракети на місяць. Тоді як швидкість виготовлення крилатих ракет типу Х-101 та "Калібр" - загалом близько 40 на місяць.

Нагадаємо, радник міністра оборони Юрій Сак повідомив, що Україна розраховує на 40-50 винищувачів F-16 від союзників.

Головне