З 13 січня 2023 року в Україні діє новий порядок призначення належного користувача авто. Зареєструвати його можна у сервісному центрі МВС особисто, або в електронній формі – у "Дії" або на сайті Головного сервісного центру МВС. Хто може стати належним користувачем, навіщо його реєструвати і на яких умовах це відбувається?
Хто такий належний користувач?
У автомобіля є зареєстрований власник, але керувати може не тільки він. Проте, якщо на транспортному засобі хтось інший порушує ПДР і це фіксується у автоматичному режимі, квитанція про сплату штрафу надходить саме власнику. При цьому на законодавчому рівні в Україні закріплено, що відповідальність має бути персональною. Через цю нестиковку щодо законності автофіксації в Україні судові баталії вийшли на рівень Конституційного суду.
У той же час у нас існує можливість призначати належного користувача автомобіля. Тобто зареєструвати людину, яка може на законних підставах користуватися авто. Дані про це фіксують у Єдиному державному реєстрі транспортних засобів. Після такої реєстрації відповідальність за порушення ПДР, яке зафіксоване у автоматичному режимі, несе вже не власник, а належний користувач. Це зазначено у ст. 14-2 Кодексу про адміністративні правопорушення.
Належним користувачем може бути фізична особа, а якщо власник авто – юрособа, її керівник, або виконуючий обов’язки керівника, або працівник. Важливо зазначити, що належний користувач у ТЗ може бути тільки один. Він має право тільки керувати, а не розпоряджатися. Тобто продати авто не може.
Які документи потрібні для реєстрації належного користувача?
Зареєструвати користувача можна у сервісному центрі МВС. Це відбувається за принципом екстериторіальності, тобто незалежно від того, де зареєстровані або живуть власник і користувач, та де зареєстровано ТЗ. Рішення щодо реєстрації у центрі мають прийняти протягом одного дня.
Щоб пройти процедуру у сервісному центрі, власник та користувач повинні надати такі документи:
- заяву;
- паспорт. Тут можливі варіанти. Це може бути внутрішній паспорт, закордонний, тимчасове посвідчення громадянина, посвідка про постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця або особи, що потребує постійного чи тимчасового захисту. Можна показати електронний документ з "Дії". Якщо паспортних документів немає, треба надати довідку про звернення за захистом в Україні;
- ідентифікаційний код;
- посвідчення водія належного користувача. Право на керування має відповідати категорії авто. Це може бути і посвідчення, що видано в іншій державі, головне, щоб записи там були латиницею.
Потрібні також дані про задеклароване або зареєстроване місце проживання і власника, і користувача. Це або штамп у паспорті старого зразка, або довідка до ID-паспорту, або витяг з реєстру громади, або довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, де вказано місце фактичного проживання (можна показати відповідний документ в "Дії").
Як призначити належного користувача онлайн?
Заяву можна подати і в електронному вигляді на сайті Головного сервісного центру МВС, в порталі "Дія" та у мобільному застосунку "Дія".
На сайті МВС або на порталі "Дія" треба буде оформити заяву. Форма та ж, що і при особистому зверненні. Там вказують паспортні дані, ідентифікаційний код, номер мобільного та електрону пошту (це не може бути електронка домену ru), місце зареєстрованого або задекларованого проживання власника авто і користувача. Користувач вкаже дані із посвідчення водія. Якщо власник авто – юрособа, має бути ЄДРПОУ.
Також зазначають марку, модель, номерний знак, VIN чи номер кузова (рами або шасі) автомобіля. Треба буде підкріпити електронну заяву електронними підписами і власника, і користувача.
У мобільному застосунку "Дія", щоб зареєструвати користувача, треба буде скористатися послугою "Шеринг авто". Якщо вона не відображається, треба оновити застосунок.
Для реєстрації, у "Дії" мають бути паспорт або посвідка на проживання та свідоцтво про реєстрацію ТЗ для власника, а для користувача – паспорт та посвідчення водія.
Спочатку власник вибере правом на керування яким авто ділиться, якщо їх кілька, вкаже на який термін, зафіксує свої контактні дані та оформить запит, яким поділиться із належним користувачем. Користувач просканує QR-код із запитом зі смартфону власника авто або через месенджер і надасть свою згоду.
В усіх варіантах реєстрація належного користувача є безоплатною.
Як змінити належного користувача?
Дані про належного користувача вносять у реєстр ТЗ. Заповнюючи документи, він та власник можуть вказати термін, на який передаються права на керування. Після його завершення інформацію про користувача з реєстру виключать автоматично. Можна не вказувати термін, але це не означає, що користувач на постійній основі залишить за собою цей статус.
Власник може подати заяву про виключення даних щодо користувача одноосібно. Користувач теж може подати заяву, але під нею знадобиться підпис власника.
З реєстру видалять дані про користувача ще у двох випадках: якщо відбулась реєстрація нового користувача (згода попереднього у порядку не передбачена) або якщо авто перереєструють на нового власника.
У МВС можуть анулювати реєстрацію. У тому разі, якщо встановлено, що документі підроблено або порядок реєстрації було порушено.
Чому у реєстрації можуть відмовити?
Ще на етапі подання заявки на реєстрацію належного користувача МВС може відмовити у цьому. Це може статися через те, що:
- власник або користувач надали не всі документи;
- документі є з недостовірними даними або підроблені;
- заяву оформлено невірно;
- є розбіжності між даними у документах, що надають власник та користувач, та у реєстрах, де їх перевіряє МВС;
- власник або користувач перебувають у розшуку;
- автомобіль знаходиться у розшуку;
- користувач позбавлений права на керування або у нього є обмеження щодо керування;
- категорія у водійському посвідченні користувача не збігається із категорією автомобіля;
- власник або користувач не підтверджують своє задеклароване або зареєстроване місце проживання або перебування в Україні;
- в реєстрі немає даних про водійське посвідчення користувача;
- в реєстрі немає даних про транспортний засіб.
Там, де МВС зафіксує чисто бюрократичні розбіжності, наприклад, такі як відсутність даних у реєстрах, реєстрацію призупиняють. Треба буде зареєструвати автомобіль чи внести дані про водійське посвідчення у базу і відновити процес. Якщо ж автомобіль чи хтось із заявників у розшуку чи документи підроблені, справою вже займатиметься Нацполіція.
Чи може належний користувач виїхати на авто за кордон?
Порядком передбачено, що належним користувачем може бути не тільки громадянин України. Але він має перебувати тут легально і підтвердити, що проживає тут. Іноземне водійське посвідчення теж не перешкода для реєстрації користувача, якщо воно відповідає нормам Конвенції про дорожній рух від 1968 року. У ньому у додатку 6 є вимоги щодо даних у національні водійські посвідчення.
Проте належний користувач не може виїхати за кордон на транспортному засобі, який належить іншій особі, лише на підставі запису в реєстрі про право на керування. У сервісному центрі МВС треба буде отримати тимчасове свідоцтво про реєстрацію для виїзду та нотаріально завірене доручення власника з відміткою про дозвіл на виїзд.