Портативний зарядний пристрій (повербанк) залишається одним з найбільш популярних девайсів серед українців. Систематичні вимкнення світла спонукають до того, щоб мати під рукою пристрій для зарядки смартфона, планшету чи ноутбука. Які моделі недорогих повербанків представлені на українському ринку і що треба знати перед їхнім придбанням – у матеріалі “Ми-Україна”.
1. Що таке повербанк і як він з’явився
Powerbank – це портативний зарядний пристрій. Найчастіше має форму невеликого прямокутника, але буває інших видів. Усередині знаходиться один або кілька акумуляторів, які заряджають підключену техніку. Завдання повербанку — накопичити, зберегти та передати енергію техніці.
Під'єднати до приладу можна як один, так і кілька гаджетів, залежно від його місткості та кількості входів. Також різні моделі можуть мати додаткове обладнання для комфортнішого використання.
Перші мобільні телефони мали акумулятори місткістю до 1000 мАг, що давало можливість використовувати пристрої тижнем і навіть місяцями. Тоді додаткові зарядні пристрої не мали сенсу.
У 2004 році для наукової антарктичної експедиції було розроблено портативний зовнішній зарядний пристрій для відеокамери. Через надмірно низьку температуру повітря в Антарктиді звичайні батареї розряджалися за кілька хвилин. Тому було ухвалено рішення для таких погодних умов розробити пристрій, який може заряджати техніку. А компактний та легкий акумулятор не навантажував членів експедиції.
Коли з'явився перший iphone, роботи його батареї вистачало значно менше часу. Вже тоді виробники вигадали чохол для смартфона, який був здатний служити зарядкою. Згодом виникла ідея створити пристрій, який заряджатиме в будь-якому зручному місці розряджений смартфон.
2. Які бувають види повербанків
Повербанк складається з елемента живлення (батареї), портів та мікросхеми управління. Від типу електрохімічної системи та розміру батареї залежатиме енергомісткість. Від мікросхеми – характеристики струму (сила, напруга) та підтримка просунутих функцій (швидка та бездротова зарядка). Від портів – сумісність із вашими гаджетами.
Зазвичай повербанк роблять із пластику. Це здешевлює виробництво та зменшує вагу, проте не захищає під час падіння. Тому з такими моделями потрібно максимально обережно. Але є варіанти з металевим корпусом та прогумовані для максимального захисту.
Залежно від акумуляторів повербанки бувають трьох видів:
- Літій-іонні (Li-ion).
- Літій-полімерні (Li-pol).
- Графенові (Graphene).
Літій-іонні акумулятори успішно використовуються у смартфонах та планшетах. Технологія виробництва добре обкатана, тому Li-ion УМБ недорогі та надійні. Такі батареї заряджаються досить швидко і мають високу щільність енергії і велику місткість. Більшість повербанків цього типу розраховані на 500-1000 циклів заряджання/розряджання.
Літій-полімерні мають більшу місткість, можуть бути супертонкими і випускаються в різних формах. Даний матеріал більш пластичний за попередній варіант, а тому дозволяє робити компактні зовнішні батареї. Також Li-pol має трохи кращу енергомісткість, тобто при однаковій вазі виграватиме у Li-ion моделей. Крім того, вони не “слабнуть”, якщо ними не користуватися, але розраховані на меншу кількість циклів – 800-900.
Графенових павербанків наразі не так багато. Це найновіша і найдорожча технологія на сьогодні. Їхня електрохімічна система дуже перспективна. У порівнянні з літій-іонними графенові повербанки заряджаються в 4 рази швидше, і за однакової ваги в 5,5 раза більш енергоємні (Li-ion – 180 Вт/год на кг, Graphene – 1000 Вт/год на кг). Ресурс складає близько 1500 циклів перезаряджання.
3. Яка місткість повербанку підходить саме вам
Є заявлена місткість (скільки енергії “банка” може зберігати) та реальна (скільки може передавати). Зазвичай вони відрізняються на 5-15%. Енергія витрачається на перетворення напруги і сили струму, що розсіюється як тепло, використовується для роботи самого повербанку. При виборі краще не спокушатися низькою ціною, адже дешеві батареї мають нижчий ККД.
З часом максимальна енергомісткість падає через знос акумулятора. Щоб це відбувалося не так швидко, не допускайте перегріву повербанку, уникайте механічних пошкоджень, попадання вологи.
Є кілька типів повербанків залежно від їхньої місткості. Кожен варіант розрахований на відповідні потреби споживачів.
- До 5000 мАг. Зазвичай це компактні “банки” Для такого пристрою завжди знайдеться місце, деякі моделі можна носити як брелоки на ключах. Повербанк з такою місткістю може підстрахувати в непередбачуваній ситуації, щоб ви не залишилися без зв'язку.
- 5000 – 10 000 мАг. Стандартний повербанк. Досить компактний, щоб не завдавати незручностей, а енергомісткості вистачить, щоб кілька разів повністю зарядити смартфон.
- 10 000 – 15 000 мАг. Оптимальний варіант для зарядки кількох гаджетів, наприклад смартфон та планшет. Такі повербанки також підійдуть для недовгих подорожей. Розмір девайсу навряд створить помітні незручності, але його вага вже відчуватиметься при ходьбі й відтягуватиме кишеню.
- 15 000+ мАг. Вважається туристичним варіантом Також велика місткість може зарядити ноутбук. Кишеньковим такий повербанк не є, тому для нього краще тримати місце в сумці або рюкзаку.
4. Які бувають види зарядок у павербанків
Стандартний вхід USB Type-A для заряджання пристроїв у повербанка видає струм 2 ампери та напругу 5 вольтів. З такими показниками навіть найпростіший смартфон з акумулятором на 3000 мАг заряджатиметься кілька годин.
Сучасні повербанки здатні видавати набагато більше стандартних 5 вольтів, а моделі з технологіями швидкої зарядки забезпечують до 20 вольтів і більше, що суттєво прискорює процес. З такою потужністю смартфон, якщо він також підтримує таку технологію, заряджається буквально за пів години.
5. Чи підходять повербанки для зарядки ноутбука
Особливу увагу на модель повербанку варто звернути користувачам, які збираються заряджати ноутбук. Для заряджання лептопів зовнішньому акумулятору недостатньо мати велику місткість. Для цього вони мають підтримувати швидку зарядку. Ноутбуку потрібно мінімум 15 вольтів (30 Вт), а значить повербанк повинен мати хоча б один порт із такою потужністю. Найчастіше акумулятори місткістю вище 15 000 мАг оснащені таким входом, особливо якщо вони мають USB Type-C. Тому перед покупкою переконайтеся, що “банка” має необхідну вихідну потужність.
До того ж не всі ноутбуки підтримують заряджання через USB-кабель. У такому випадку потрібно окремо купувати спеціальний перехідник або кабель. Чи одразу шукати зовнішній акумулятор із перехідником.
6. Які додаткові функції мають повербанки
Сонячні панелі. Деякі моделі зовнішніх батарей забезпечують сонячними панелями. Площа у них невелика, тому повністю відновити витрачений заряд не вийде. Але частково поповнити його панель може. Зверніть увагу на такі моделі, якщо часто знаходитесь просто піднебіння. Особливо влітку.
Швидка зарядка. Це важлива функція, якою оснащено більшість сучасних повербанків, особливо з великою місткістю. Акумулятор зі швидкою зарядкою може не тільки швидко заряджати інші пристрої, а й швидше поповнювати власний ресурс. Так, замість звичайних трьох-шістьох годин, повербанк з цією функцією відновлюється у півтора-два рази швидше.
Якщо ви розраховуєте заряджати смартфон за допомогою швидкої зарядки, то переконайтеся, що повербанк і телефон підтримують ту саму технологію. Вони бувають різні та залежать від виробника. Наразі таких стандартів багато (USB Power Delivery, Qualcomm Quick Charge, Power Delivery від Apple). Частина з них універсальна та працює у смартфонах та пристроях від різних виробників.
Багато повербанків також забезпечують функцією бездротової зарядки. Такі моделі мають спеціально помічений значок на корпусі, куди потрібно покласти пристрій із підтримкою технології Qi. Це можуть бути годинники, навушники, смартфон або щось інше.
Під місцем для бездротової зарядки біля повербанка розміщують індукційну котушку. Вона і забезпечує таку зручну можливість. Щоправда, вона ж сильно розсіює енергію під час передачі її пристроям, тому зарядка відбувається значно повільніше і забезпечує 5 або 10 Вт потужності.
Деякі повербанки забезпечують функцією наскрізної зарядки. Це коли пристрій вміє одночасно заряджатися сам та заряджати інші девайси.
7. Ціна-якість: огляд бюджетних моделей повербанків
- Baseus Power Bank 30000mAh. Потужний літій-полімерний повербанк місткістю 30 000 мАг з LED дисплеєм. Заряджається через один із трьох вхідних портів: широко розповсюджений MicroUSB, сучасний Type-C або фірмовий Lightning. Пристрій має функцію бездротового стандарту QI, підтримка швидкого заряджання Quick Charge 3.0 та Power Delivery з потужністю 20 Вт. Декілька портів USB c дозволяють одночасно підключати 3 пристрої. А дисплей на передній панелі відображатиме поточний рівень заряду батареї. З інших переваг можна назвати міцний корпус, функцію двостороннього прискореного заряджання, захист від перегрівання і коливань напруги. Ціна павербанка - від 3000 грн.
- Xiaomi Redmi Power Bank 20000mAh. Стандартний літієво-полімерний за функціоналом повербанк. Можна підключати два пристрої одночасно. Місткості вистачає для кількох повних зарядок смартфонів чи планшетів. Сама “банка” заряджається через порти формату microUSB та USB Type-С. Місткісні датчики захищають зовнішній акумулятор Xiaomi Redmi від надмірного заряджання/розряджання, високої температури та короткого замикання. Крім того, пристрій має функцію заряджання малим струмом, завдяки чому девайс підходить для фітнес-браслетів чи бездротових гарнітур. Ціна девайсу: 1200-1400 грн.
- Baseus Bipow Digital Display Power Bank 10000 mAh. Зручний портативний літій-полімерний повербанк з чотирма роз’ємами microUSB, USB-А та двома USB Type-С. Також є підтримка швидкого заряджання та LED-індикатор. Повербанк може одночасно заряджати три гаджети. Приємна на дотик, ця модель відповідає міжнародним стандартам повітряних перевезень, що дозволяє брати її в будь-які поїздки. Ціна: 1200-1300 грн.
- iWalk Link Me Pro 4800mAh. Компактний літій-полімерний Powerbank для власників iphone. Пристрій має вбудований штекер Apple Lightning. На корпусі є індикатор рівня зарядженості. Невеликого Об'єму 4800 мАг вистачає, щоб зарядити смартфон. Повербанк може швидко заряджатись від USB Type-С. “Банка” оснащена чіпом інтелектуального контролю температури iCPU та використовує ефективну схему розсіювання тепла. Це дає змогу здійснювати точний контроль температури. Він не перегрівається під час процесу заряджання і швидко остигає. Також пристрій має світлодіодний дисплей що показує, скільки заряду залишилось. Основний недолік моделі – робота лише зі смартфонами одного бренду. Але ціна приваблива: 1300 - 1400 грн.
- Intenso Power Bank 10000mAh. Бюджетна модель павербанка, який цілком здатен підзарядити смартфон 1-2 рази. Цей літій-полімерний пристрій немає додаткових функцій, однак приваблює малими розмірами – товщиною 23 мм і вагою 210 г. Модель використовує стандартний набір портів, з якими сумісна більшість техніки: вхідний роз'єм Micro-USB, вихідний USB-A та двосторонній USB Type-C. Основна перевага цієї моделі - доступна ціна 950-1100 грн.
- Wekome Power Bank 5000mAh. Футуристичний прозорий корпус дозволяє розглядати “начинку” цього девайсу. Павербанк має літій-полімерний акумулятор та підтримує бездротову зарядку 15Вт. Пристрій підтримує магнітну зарядку для iPhone та бездротову для Android. Заряду достатньо, щоб "заправити" флагманський смартфон один раз. Має один вхідний інтерфейс USB Type-C. Має захист від перенапруги, перезаряду/розряду, температурний захист. Ціна коливається від 1500 до 1600 грн.
- Xiaomi Mi Wireless Power Bank. Ще один недорогий та зручний повербанк із можливістю бездротової та швидкої зарядки кількох гаджетів одночасно. Місткість цього літій-полімерного пристрою складає 10 000 мАг. Модель оснащена USB-портом із підтримкою зарядки за стандартом 18 Вт. У процесі авіаперельоту інтелектуальний чіп регулює навантаження на техніку. “Банка” має роз’єми USB Type-С та USB-А та захищена від перегріву, перенапруги й перезаряджання. Коштує цей повербанк від 2150 до 2300 грн.
- Remax 20W PD+QC. Бюджетна модель з хорошою місткістю акумулятора. Об'єму 20 000 mAh вистачить, щоб зарядити телефон щонайменше тричі. Девайс оснащений роз'ємами Lightning, Micro-USB, USB Type-A та USB Type-C. Головна перевага – підтримка швидкої зарядки “Quick Charge 3.0”. Ціна девайсу: 1200-1300 грн.
- Romoss 40000mAh. Цей місткий повербанк має функцію швидкого заряду Quick Charge 3.0 та Power Delivery 18W, які дозволяють швидко зарядити як мобільний пристрій, так і саму батарею. Пристрій має два порти micro USB, USB-A та порт Type-C для заряджання мобільних пристроїв. Вбудований захист від короткого замикання, перезаряджання, перегріву. Коштує ця “банка” 2700-2800 грн.
- Завершує наш рейтинг Solar powerBank Vander ES983S – міцний та вологостійкий літій-полімерний повербанк місткістю 30 000 мАг з бездротовою зарядкою, USB-C/USB-A портами та можливістю заряджатися від сонця за відсутності розетки. Щоправда, процес заряджання від сонячних променів доволі повільний. Аби з 0 дійти до 100% заряду може знадобитися до 75 годин. Окрім сонячної панелі пристрій має чотири вихідні інтерфейси USB-A та USB Type-C. “Банка” підтримує функцію бездротової зарядки та захищена від стрибків напруги, коротких замикань, перезаряджень. Ціна девайсу – 2750-2900 грн.
Нагадаємо, США планують створити на основі української “Дії” власний застосунок “документів у смартфоні”.