Президент Володимир Зеленський виступив зі зверненням з нагоди 81-ї річниці початку депортації кримськотатарського народу. Глава держави провів паралелі між злочинами радянського режиму та сучасною російською окупацією півострова, наголосивши, що "будь-які жорстокі імперії заслуговують на падіння".
Глава нагадав про масштаби трагедії, яка розпочалася 18 травня 1944 року, коли СРСР влада почала масову депортацію кримських татар з їхньої історичної батьківщини.
"Цілий народ вигнали з рідної землі й кинули в дорогу, що стала смертним вироком для тисяч і тисяч людей, для багатьох сімей", - наголосив Президент.
За його словами, внаслідок депортації щонайменше третина кримськотатарського народу загинула "через хвороби, голод, виснаження і знущання". Глава держави підкреслив, що ця трагедія стала можливою "через злочинну тоталітарну систему й безкарність вождів у Москві".
Зеленський наголосив, що трагедія такого масштабу ніколи не мала б повторитися, однак у 2014 році відбулася "ще одна російська окупація Криму".
"Шануємо пам’ять усіх жертв депортації, цього геноциду кримськотатарського народу. Пам’ятаємо, як важливо, що народ зміг повернутися додому. Працюємо, щоб захистити нашу незалежну державу, усіх наших людей, усю нашу землю. Крим, як і вся Україна, має бути вільним. Імперії завжди падають", - зазначив він.
Як відомо, 18 травня 1944 року за наказом Йосипа Сталіна розпочалася масова депортація кримських татар із Кримського півострова до віддалених регіонів СРСР, переважно до Узбекистану. Під приводом звинувачень у колабораціонізмі з нацистською Німеччиною, близько 200 000 кримських татар були примусово виселені зі своєї історичної батьківщини. Лише у 1989 році Верховна Рада СРСР визнала депортацію кримськотатарського народу незаконною і злочинною. Після здобуття Україною незалежності кримські татари почали масово повертатися на батьківщину.
Як писав "Ми-Україна" раніше, сенатори-демократи внесли на розгляд Сенату США проєкт закону, який забороняє Сполученим Штатам визнавати претензії росії на суверенітет над Кримом або будь-якою іншою насильно захопленою територією України, включаючи повітряний простір та територіальні води.