Президент Володимир Зеленський підписав закон, що дозволяє закупівлю обладнання для будівництва двох нових енергоблоків Хмельницької атомної електростанції.
Про це повідомили у Верховній Раді.
Закон передбачає придбання окремо визначеного обладнання, враховуючи стратегічне значення атомної енергетики для розвитку України та задля компенсації потужності української енергосистеми, що були втрачені у зв’язку з тимчасовою окупацією Запорізької АЕС та регулярними масованими ракетними обстрілами з боку країни-агресора.
Що передувало?
Перемовини щодо закупівлі реакторів для ХАЕС розпочалися ще в липні 2023 року, коли парламент Болгарії надав дозвіл своєму міністру енергетики на переговори з Україною про продаж обладнання, яке раніше було заплановане для проєкту АЕС "Белене". Цей проєкт Болгарія зупинила ще у 2012 році.
У квітні 2024 року український уряд ініціював законопроєкт №11146, необхідний для реалізації угоди, 17 червня його підтримав парламентський комітет з енергетики. Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук тоді заявив про широку підтримку цього рішення серед депутатів.
Проте вже наступного дня документ несподівано зняли з розгляду. Говорилося про те, що реактори, які пропонувалися до закупівлі, були виготовлені російським "Росатомом", що суперечило інтересам України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Наймолодша АЕС України стане найбільшою в Європі: на якому етапі будівництво нових реакторів
17 грудня Верховна Рада остаточно відмовилася від розгляду цього законопроєкту, а 23 січня 2025 року НАБУ розпочало розслідування щодо можливої розтрати 430 млн грн, пов’язаної з підготовкою до будівництва енергоблоків.
Попри дискусії, 4 лютого 2025 року президент Зеленський наголосив, що розширення Хмельницької АЕС є стратегічним завданням для енергетичної безпеки країни.
Вжк 11 лютого парламент ухвалив оновлений законопроєкт №11392, який офіційно дозволяє НАЕК "Енергоатом" придбати обладнання у Болгарії.
Як інформував "Ми-Україна" раніше, росія поширювала фейки про "ядерну провокацію" України на Курській АЕС перед переговорами у Саудівській Аравії.