Кабмін затвердив постанову № 562 від 16 травня 2025 року, яка врегульовує порядок підтвердження та зарахування періодів роботи особи в іншій державі до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком.
Правила зарахування роботи за кордоном - як підтвердити закордонний стаж
Згідно з затвердженим Порядком, періоди роботи особи в інших державах можуть зараховуватися до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за умови, якщо такі періоди зараховуються до страхового стажу згідно із законодавством відповідної держави.
Для цього потрібно:
- подати до Пенсійного фонду документи з іншої країни, які підтверджують ваш стаж (довідки, виписки тощо, що видані іншою державою і підтверджують зарахування періодів роботи у цій країні державі до страхового стажу під час призначення пенсії),
- якщо у людини немає таких документів, Пенсійний фонд сам надішле запит через МЗС для передачі дипломатичними каналами іншій державі запиту щодо надання підтвердних документів.
Особливості визнання іноземних документів
Підтвердні документи визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації відповідно до законодавства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана ВР.
Після надходження підтвердних документів періоди роботи, вказані в них, зараховуються до страхового стажу особи в календарному обчисленні для визначення права на призначення пенсії за віком.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які умови пенсії ФОП: вимоги при виході, стаж та чим його підтвердити підприємцю
Стаж у республіках колишнього СРСР
Окремо врегульовано питання стажу, набутого в колишніх радянських республіках. Відповідно до Закону України від 25 квітня 2024 року № 3674-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення", такі періоди можуть бути зараховані до страхового стажу за певних умов.
До страхового стажу в Україні можуть бути зараховані періоди трудової діяльності, здійснені до 1 січня 1992 року на території республік колишнього СРСР, які на сьогодні є незалежними державами. Основною вимогою для зарахування таких періодів є підтвердження того, що за ці періоди роботи особа не отримує пенсію в іншій пострадянській державі.
Як підтвердити, що людина не отримує пенсію в іншій країні
Щоб періоди роботи в колишніх радянських республіках зарахували до страхового стажу в Україні, потрібно:
- зазначити в заяві про призначення пенсії, що людина не отримує пенсійні виплати в іншій державі,
- надати документи від пенсійних органів тієї країни, які це підтверджують (якщо самостійно отримати такі документи не вдалось, то треба вказати вказати причини цього та звернутися до ПФУ за допомогою).
Поки Пенсійний фонд чекатиме на відповідь від іншої країни, пенсію будуть обчислювати без урахування періодів роботи в республіках СРСР. Винятком є ситуації, коли неможливо здійснити обмін інформацією між пенсійними органами України та іншої держави.
Важливе уточнення. Якщо людина працювала вахтовим методом або була у відрядженні до 1 січня 1992 року в республіках СРСР, але офіційно були оформлена на підприємствах в Україні, то такі періоди не вважаються роботою на території інших держав. Тобто їх зарахують до страхового стажу як звичайну роботу в Україні.
Пенсійному фонду доручили забезпечити перегляд рішень, прийнятих територіальними органами за період після 23 червня 2024 року (коли набрав чинності ЗУ № 3674-ІХ) до дня набрання чинності цією постановою, стосовно осіб, які працювали до 1 січня 1992 р. за межами України в республіках колишнього Союзу РСР.
Як писав "Ми-Україна" раніше, у квітні Пенсійний фонд України спрямував на пенсійні виплати 67,4 мільярда гривень.