Міністерство освіти та науки оприлюднило роз'яснення щодо реформи старшої школи, яка розпочнеться 1 вересня 2027 року. Учні зможуть самостійно обирати профілі навчання та предмети залежно від своїх інтересів і професійних планів.
Після закінчення 9-го класу випускники матимуть два варіанти подальшого навчання. Перший передбачає вступ до академічного ліцею для підготовки до університету з обранням конкретного профілю. Другий варіант - навчання у професійному чи фаховому коледжі для одночасного здобуття спеціальності та загальної середньої освіти з швидшим виходом на ринок праці.
В академічних ліцеях старшокласники обиратимуть не лише профіль навчання, але й конкретні предмети в його межах, а також додаткові курси поза профілем за власними інтересами. Для забезпечення широкого вибору предметів у закладі має бути достатня кількість учнів на паралелі для формування різних навчальних груп.
Ліцейні класи 10-12 будуть організовані в окремих навчальних закладах. Така структура дозволить краще адаптуватися до психологічних та освітніх потреб старшокласників. Відокремленість ліцеїв забезпечить більш гнучку організацію навчального процесу з можливістю викладання курсів за модульним принципом, створення змінних груп замість сталих класів та організації широкого вибору предметів.
У профільній школі запроваджується 10-й адаптаційний клас, протягом якого учні звикатимуть до нового середовища та обраного профілю. При незадоволенні вибором школярі зможуть змінити профіль перед переходом до 11-го та 12-го класів.
Планування мережі ліцеїв ураховує їхню доступність для учнів. Максимальна відстань до навчального закладу становитиме 30 км, у більшості випадків - 10-20 км. Ліцеї не матимуть закріпленої території обслуговування. Місцева влада забезпечуватиме організацію та фінансування підвезення учнів до академічних ліцеїв. У виняткових випадках при перевищенні відстані 30 км при ліцеях створюватимуть пансіони.
Школи з 1-9, 5-9 чи 1-4 класами продовжать функціонувати. Початкові школи залишаються максимально наближеними до місць проживання учнів, як це відбувається зараз.
У МОН нагадали, що реформа "Нова українська школа" триває вже вісім років і закріплена в законодавстві. Профільна освіта становить один з етапів великої реформи, яка розпочалася в початковій школі у 2018 році, зараз охоплює 5-7 класи і з 2027 року поширюватиметься на старшу школу.
Як писали "Ми-Україна" раніше, Кабінет міністрів ухвалив рішення про виділення додаткових 272,5 мільйона гривень субвенції з державного бюджету місцевим громадам для облаштування укриттів у навчальних закладах.