Восени 2023 року в східній частині Демократичної Республіки Конго медики виявили перший випадок mpox, що став початком масштабного спалаху. Через 15 місяців вірус поширився на шість країн Африки та зафіксований у Європі, Азії й Північній Америці.
Про це повідомив The NewYork Times.
У вересні 2023 року до лікарні в місті Камітуга, що на сході Демократичної Республіки Конго, батько привів свого 5-річного сина з високою температурою та виразками на обличчі й тілі. Лікарі спершу діагностували вітрянку, але стан дитини лише погіршувався: лихоманка наростала, а виразки поширювались навіть на стопи.
Лікарі, не маючи успіху у лікуванні, запросили для консультації доктора Стіва Білємбо та медсестру Фіделя Какеманге. Вони перевірили всі можливі діагнози: вітрянка, кір, краснуха, дерматит. Жодне з них не підходило. Поширення уражень виключало інші поширені захворювання, такі як малярія, тиф чи холера.
"Тоді ми подумали: можливо, це mpox? Хоча раніше ми бачили його лише в книжках", — розповідає доктор Білємбо.
Симптоми повністю відповідали цій хворобі, хоча вона раніше не фіксувалася в цьому регіоні. Mpox, який вперше виявили в Конго у 1970 році, вважався ендемічним захворюванням для центральних регіонів країни, розташованих за 2000 кілометрів звідси.
Медики зібрали рідину з виразок хлопчика і відправили на аналіз у лабораторію в місті Гома. Доставка зразків тривала два дні на мотоциклі та ще день на човні через озеро Ківу. Через два тижні результати підтвердили: це був перший випадок mpox у Камітузькій лікарні.
Цей випадок став початком масштабного медичного розслідування. Через 15 місяців новий штам вірусу поширився на шість інших країн Східної та Південної Африки. Також поодинокі випадки були зафіксовані в Європі, Азії та Північній Америці. За даними Африканського центру з контролю та профілактики захворювань, у 2024 році в Африці було зареєстровано понад 62 000 випадків mpox, 75% з них — у Конго.
Вірус значно адаптувався, поширюючись швидше й легше серед людей. У Конго загинуло 1200 осіб від mpox, рівень смертності від вірусу становить 2,5%. Пацієнти з легкими випадками мають лише кілька виразок і незначну лихоманку. Але у важких випадках кількість виразок досягає тисяч, зокрема в очах і роті, що ускладнює їжу або навіть дихання у маленьких дітей.
Як інформував “Ми-Україна”, 11 листопада Велику Британію атакував новий штам норовірусу, медики зафіксували незвично високий рівень захворюваності для цієї пори року.