Відновлення роботи Запорізької атомної електростанції під російською окупацією є небезпечним, а для України знадобиться до двох років у мирний час, щоб повернути станцію до експлуатації. Про це заявив генеральний директор НАЕК "Енергоатом" Петро Котін в інтерв'ю The Guardian.
За його словами, перезапуск ЗАЕС вимагає вирішення серйозних проблем, пов'язаних із нестачею охолоджувальної води, кваліфікованого персоналу та стабільного електропостачання.
Найбільша атомна електростанція Європи, захоплена росією навесні 2022 року та закрита з міркувань безпеки через кілька місяців, залишається на лінії фронту поблизу річки Дніпро. Російська сторона заявила про наміри відновити роботу станції, не уточнюючи строків. Голова російської атомної компанії "Росатом" Олексій Ліхачов у лютому зазначив, що її перезапустять, коли "дозволятимуть військово-політичні умови".
Генеральний директор "Енергоатому" наголосив, що для безпечного відновлення роботи ЗАЕС необхідне виведення російських військ, розмінування та демілітаризація об'єкта. За оцінками Котіна, перезапуск станції Україною в мирних умовах займе "від двох місяців до двох років", тоді як спроби росії запустити навіть один реакторний блок під час війни "будуть неможливими".
Котін сказав, що шість реакторів можна буде запустити лише після завершення 27 програм безпеки, узгоджених з ядерним регулятором України, включаючи випробування ядерного палива в активних зонах реакторів, оскільки воно перевищило шестирічний "проектний термін".
Ситуація на ЗАЕС залишається критичною – станція використовується як військова база з технікою та, ймовірно, зброєю та вибуховими матеріалами. росія визнала встановлення мін між внутрішнім і зовнішнім периметрами станції, а інспектори МАГАТЕ повідомляли про присутність озброєних військ.
Котін наголосив, що для відновлення електропостачання станції необхідно перепідключити три додаткові лінії високої напруги 750 кВ. Три з чотирьох високовольтних ліній проходили з територій, які зараз окуповані Росією, і були зруйновані. Наразі лише дві лінії (750 кВ з України та 330 кВ) забезпечують об'єкт у холодному режимі, але вони вже вісім разів пошкоджувалися обстрілами.
Як писали "Ми-Україна" раніше, росія порушує домовленості про припинення ударів по енергоструктурі України. Своїми дронами та ракетами країна-терористка зриває мораторій на обстріли енергетики.