Велика Британія передає суверенітет над островами Чагос Маврикію

Велика Британія передає суверенітет над островами Чагос Маврикію

Велика Британія підписала угоду про передачу суверенітету над спірними островами Чагос Маврикію, зберігаючи при цьому оренду військової бази США і Великобританії на Дієго-Гарсії, важливої для безпеки Британії. За домовленістю, Британія платитиме Маврикію близько 101 мільйона фунтів щорічно за оренду бази на термін не менше 99 років.

Про це повідомило The Washington Post.

Прем’єр-міністр Кір Стармер підкреслив, що база, якою керують американські війська, є ключовою для боротьби з тероризмом та розвідки, а угода гарантує захист від зовнішнього впливу і стабільність її роботи в наступному столітті.

Критики угоди, яка потребує схвалення парламентом, побоюються, що передача островів, які перебували під британським контролем понад два століття, може послабити контроль і сприяти впливу росії чи Китаю. Представник консерваторів Джеймс Картлідж назвав угоду "зрадою національних інтересів".

Остров’яни, виселені для будівництва бази, протестували проти передачі. Підписання угоди було затримано через тимчасову судову заборону, але пізніше її скасували. Угода передбачає створення фонду для підтримки місцевих жителів та можливість їх повернення, але це не обов’язково.

Чагос - останній залишок британської колоніальної імперії, контроль над яким Велика Британія має з 1814 року. Острови були відокремлені від Маврикію у 1965 році. Для будівництва бази у 60–70-х роках було виселено близько 2000 осіб. База Дієго-Гарсія відігравала важливу роль у військових операціях США.

Маврикій давно оспорює британське право на архіпелаг, а ООН і Міжнародний суд закликали Британію повернути острови. У 2019 році суд визнав дії Британії незаконними.

За словами Стармера, угоду ухвалили зараз через загрозу закриття бази, адже судове оскарження Маврикієм не мало б перспектив.

Міністерство оборони Великобританії зазначило, що угода включає захисні заходи: 39-кілометрову зону навколо Дієго-Гарсії, британське право вето на розвиток інших островів та заборону іноземних військових сил.

Переговори почалися у 2022 році і тривали після приходу до влади Лейбористської партії. Угоду було узгоджено у жовтні, але підписання затримали через політичні зміни в Маврикії та суперечки щодо орендної плати.

Як писав "Ми-Україна" раніше, китайська берегова охорона атакувала філіппінські судна в Південно-Китайському морі, застосувавши водомети та таранні маневри. Інцидент стався під час наукової місії зі збору зразків піску.

Головне