Прокурори та слідчі Спеціалізованої екологічної прокуратури України пройшли тижневий тренінг, організований американським Мін'юстом, Агенцією з охорони довкілля та Atrocity Crimes Advisory Group.
Як повідомляється, мета навчань полягала у передачі учасникам потрібних навичок, знань та методів збору доказів шкоди довкіллю, які дадуть Україні змогу притягнути рф до відповідальності за скоєні злочини.
"Навчання являло собою поєднання лекцій в аудиторії та практичних польових занять, спрямованих на методи збору проб, розробку плану вибірки та використання обладнання для польового моніторингу", - йдеться у повідомленні Мін'юсту США.
Увесь тренінг відбувався за принципом "тренінг для тренерів", а відтак після проходження навчань учасники зможуть передавати отримані знання та досвід своїм колегам.
Для практичного відпрацювання українські екологічні прокурори та слідчі відправились з Кракову у Польщі, де відбувались навчання, на Миколаївщину. Там вони за допомогою американського обладнання для польового моніторингу відпрацьовували техніки збору зразків води і ґрунту з територій, що постраждали від підриву Каховської ГЕС.
Вказана програма є частиною ширшої співпраці між Мін'юстом США та української Генпрокуратурою, що була закріплена в меморандумі про взаєморозуміння, підписаному генеральними прокурорами Мерріком Гарлендом і Андрієм Костіним у вересні 2022 року. Відомства домовилися спільно працювати над судовим переслідуванням воєнних злочинів і пов’язаних із ними кримінальних, вчинених після або під час повномасштабної війни рф в Україні.
Як писав "Ми-Україна" раніше, станом на квітень 2023 року шкода довкіллю України від війни складала близько двох трильйонів гривень. Найбільші збитки зафіксовані від викидів в повітря.