Кабмін 7 липня затвердив механізм дистанційного обстеження знищеного житла на територіях активних боїв. Тепер фіксація руйнувань можлива за допомогою супутникових знімків, кадрів з дронів або фото і відео, які може надати сам власник, повідомили в Мінрозвитку громад.
Як пояснив очільник відомства Олексій Кулеба, до цього обстеження знищеного житла було майже неможливим через безпекову ситуацію. Комісії, які встановлюють факти знищення помешкань, часто не могли виїхати на місце через постійні обстріли.
"У багатьох регіонах через постійні обстріли комісії просто не можуть виїхати на місце, щоб обстежити пошкодження. Ми запускаємо механізм, який дає змогу отримати компенсацію за зруйноване житло без ризику для життя", - пояснив Кулеба.
Дистанційне обстеження знищеного житла - як працює
Дистанційне обстеження проводитимуть комісії місцевого самоврядування або обласних військових адміністрацій. Вони зможуть використовувати всі доступні інструменти:
- супутникові знімки,
- матеріали зйомки з дронів,
- фото і відео на мобільний телефон від власника житла.
До знімків, які робить власник житла, висуваються чіткі вимоги:
- Технічні характеристики: фото має бути кольоровим і без дефектів, файл повинен бути з датою, часом зйомки і геолокацією.
- Обов'язкові ракурси: загальний вид житла; мінімум три різні ракурси, що підтверджують знищення; чітко зафіксовані зруйновані конструкції - несучі стіни, перекриття, дах.
- Ідентифікація об'єкта: таблички з адресою, номери будинків, вивіски та інші орієнтири.
За потреби можна також подавати додаткові документи:, такі як: акти ДСНС чи поліції або свідчення очевидців.
Якщо наданих матеріалів достатньо, Комісія складає акт дистанційного обстеження і вносить його до Реєстру пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ). Цей крок "відкриває шлях до отримання житлового сертифіката – документа, що дозволяє придбати нове помешкання у більш безпечному регіоні".
Дистанційна фіксація руйнувань: де запрацює передусім
На першому етапі механізм дистанційного обстеження знищеного житла діятиме в громадах з активними бойовими діями. У разі успішного впровадження механізм планують масштабувати на інші території, включно з тимчасово окупованими.
Паралельно з цим Мінрозвитку громад готує рішення для ВПО з ТОТ. Планується програма компенсацій для придбання житла у безпечних регіонах. Першими програмою зможуть скористатися військовослужбовці, чиї родини змушені були залишити домівки. Передбачається надання житлових ваучерів для купівлі житла або покриття витрат за іпотекою.
Як писав "Ми-Україна" раніше, на сьогодні понад 115 000 українських родин одержали допомогу за програмою єВідновлення. З цієї цифри 97 000 українців отримали кошти на відновлення пошкодженого внаслідок війни майна, ще 20 000 - одержали повну компенсацію на купівлю нової домівки замість втраченої.