Україна може долучитися до безпечної супутникової мережі ЄС IRIS² - Кубілюс

Україна може долучитися до безпечної супутникової мережі ЄС IRIS² - Кубілюс

Європейський Союз допускає участь України, Великої Британії та інших країн, які не є членами ЄС, у проєкті безпечного супутникового зв’язку IRIS² - європейської альтернативи мережі Starlink.

Про це заявив комісар ЄС з питань оборони та космосу Андрюс Кубілюс в інтерв’ю виданню Euractiv.

Наразі переговори про приєднання до проєкту IRIS² вже веде Норвегія. Ісландія, яка також не є членом ЄС, але входить до Європейської економічної зони, завершила перемовини з Єврокомісією на початку липня. Україна та Велика Британія поки що не розпочали офіційних перемовин, однак у Брюсселі налаштовані відкрито.

"Я не був би проти", - прокоментував Кубілюс можливість долучення країн-партнерів до IRIS².

За його словами, Велика Британія має сильні позиції в космічній сфері, а Україна, з огляду на свій потенціал і досвід, зокрема в спадщині радянської космічної програми, могла б стати цінним учасником.

IRIS² - це масштабна ініціатива ЄС із запуску супутникової телекомунікаційної системи, що має стати стратегічною альтернативою Starlink. Загальна вартість проєкту оцінюється у 10,6 мільярда євро. До 2030-х років планується вивести на орбіту близько 280 супутників.

Паралельно в Євросоюзі триває робота над новим Космічним законом. Його положення потенційно можуть обмежити доступ приватних компаній, зокрема SpaceX Ілона Маска, до європейського ринку супутникових послуг. За словами Кубілюса, на поточному етапі жодної негативної реакції з боку США на ці плани не надходило.

Як писали "Ми-Україна" раніше, "Нафтогаз" підписав першу угоду на постачання азербайджанського газу з компанією Socar Energy Ukraine, що входить до групи Socar. 

Головне