У росії впав обсяг продажів та виробництва техніки, яка необхідна для підтримки агросектору: причини

У росії впав обсяг продажів та виробництва техніки, яка необхідна для підтримки агросектору: причини

У росії у першому кварталі 2025 року показник обсягу продажів сільгосптехніки, необхідної для ведення аграрного бізнесу, впав на 32,9 % порівняно з таким самим періодом 2024 року.

Про це повідомила Служба зовнішньої розвідки.

Він у 2025 році становить 473,3 млн доларів США.

Зниження показника виникло, незважаючи на те, що аграріям необхідна оновлена техніка. 

Переважно відчутне скорочення зафіксовано у категоріях зернозбиральних і кормозбиральних комбайнів, тракторів, плугів та культиваторів.

"Падіння стосується не лише продажів, а й виробництва: за офіційною статистикою, у січні–лютому обсяг виготовленої техніки зменшився більш ніж на 11 % порівняно з відповідним періодом 2024 року", - розповіли у розвідці.

На думку розвідки, основною причиною цього спаду є посилення тиску західних санкцій проти росії, що призвело до значного обмеження доступу підприємств рф до технологій, імпортних деталей, програмного забезпечення та фінансових інструментів.

Внаслідок цього низка виробників сільгосптехніки не можуть підтримувати рівень якості, а клієнти змушені відмовлятися від оновлення техніки через підвищення цін та зниження доступності.

Фінансове навантаження на аграрний сектор також збільшилось. Ключова ставка знаходиться на рівні 21 %, через що банки зменшують кредитування сільськогосподарських виробників, можливість скористатися пільговими програмами фактично відсутня.

"Водночас рентабельність агросектору знижується, інфляція зростає, а нестача кадрів і витрати на зарплати поглиблюють кризу", - додала розвідка.

Крім того, ситуація ускладнюється і введенням з 2025 року збільшеного утилізаційного збору на аграрну техніку.

Це додатково збільшує ціну як імпортної, так і продукції виготовленої в росії, що робить її ще менш доступною для аграріїв. Згодом, до 2030 року, збір буде індексуватися на 15 % щороку.

"Усі ці чинники – у комплексі з геополітичним тиском і економічною ізоляцією – призводять до глибокої стагнації ринку сільгосптехніки в росії. Передумов для покращення ситуації в найближчому майбутньому наразі не спостерігається", - наголосили в СЗР.

Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, у 2024 році дефіцит робочої сили в росії сягнув рекордних 2,6 млн осіб — це на 17% більше, ніж минулого року. 

Головне